Wartości odżywcze i zdrowotne Miechunki jadalnej (Physalis peruviana L.) doceniono już tysiące lat temu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jej owoce zwane często złotymi jagodami Inków są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez powodu też mówi się o niej: miechunka - jagoda zdrowia.
Miechunka pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Można ją spotkać m.in. w Ekwadorze, Kolumbii, Peru i Wenezueli. Pod koniec XVIII wieku została sprowadzona do Europy. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach świata. Spotkamy ją między innymi m.in. w Azji i Afryce, na Karaibach a nawet w Australii i Nowej Zelandii. Uprawia się ją również w Polsce. Jednak ze względu na warunki klimatyczne traktowana jest u nas jako roślina jednoroczna. Krzew miechunki charakteryzuje się dużymi, aksamitnymi liśćmi i dzwonkowatymi kwiatami. Owoce wielkością, strukturą i kształtem przypominają małego pomidorka. Są pomarańczowe osiągają średnicę 2 centymetrów. Każda z jagód znajduje się w charakterystycznej otoczce. Owoce zbierane są na przełomie sierpnia i września ręcznie ze względu na ich delikatność. Można konsumować je na surowo, jednak najlepiej smakują suszone.
Jagody Inków to bogate źródło witamin A, B, C, E i P, a także minerałów. Zawierają między innymi fosfor, magnez, żelazo i potas. Są doskonałym źródłem bioflawonoidów, substancji posiadających właściwości anytoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Jagody działają dobroczynnie w leczeniu miażdżycy, pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, poprawiają kondycję naczyń włosowatych, wzmacniają system odpornościowy a także wykazują działanie przeciwgrzybiczne, przeciwalergiczne oraz przeciwnowotworowe. Owoce wzmacniają wzrok. Są polecane osobom z cukrzycą oraz wspomagają leczenie pacjentów mających problemy z prostatą. Pestki posiadają właściwości oczyszczające i poprawiają pracę jelit. Wyciągi z jagody wzmagają produkcję moczu, a co za tym idzie, wydalanie z organizmu szkodliwego kwasu moczowego.
Dowiedz się więcej:
Dieta przeciwzapalna – zalecenia i jadłospis
Jagody Inków to wspaniała przekąska. Mają kwaskowy i orzeźwiający smak. Świetnie nadają się też jako dodatek do ciast, sałatek czy konfitur. Owoce można spożywać na surowo lub po przegotowaniu. Idealnie smakują w postaci dżemów oraz owoców podawanych w miodzie. Duszone można podawać także jako przystawkę do obiadu. Na ich bazie można też przygotować nalewkę. Napar idealnie nadaje się do przemywania skóry i włosów. Pomaga w leczeniu ropni oraz trądziku a także leczy łupież i wzmacnia włosy, nadający im przy tym połysk. Bez względu na to w jakiej formie, warto aby złote jagody Inków pojawiły się w naszej diecie.
Sprawdź także:
Witaminy przyspieszające odchudzanie
Pomysł na sałatkę z miechunki
Wymieszaj w miseczce szklankę zielonego groszku, pół szklanki przekrojonych na pół miechunek oraz kilka poćwiartowanych pomidorków koktajlowych. Następnie dodaj oliwki oraz kawałki sera koziego lub fety. Po delikatnym wymieszaniu, dopraw solą, pieprzem i polej kremowym octem balsamicznym. Wstaw na kilka minut do lodówki. Smacznego!