Kult piękna i smukłej, wysportowanej sylwetki na dobre zadomowił się w naszej kulturze. Coraz więcej osób marzy o idealnej figurze i stara się pozbyć nadprogramowych kilogramów szybko i przy jak najmniejszym wysiłku. Autorzy diet monoskładnikowych obiecują, że opracowany przez nich sposób odżywiania zapewnia utratę nawet dziesięciu kilogramów tygodniowo. Dieta kopenhaska, dieta kapuściana, bananowa i jajeczna to najpopularniejsze z nich. Czy to naprawdę bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się nadwagi?
Spis treści:
- Dieta kapuściana – jak wpływa na zdrowie?
- Jedyna skuteczna dieta
Dieta kapuściana – jak wpływa na zdrowie?
Dieta kapuściana, inaczej zwana „prezydencką”, zyskała popularność w latach 90. Jej podstawowym składnikiem jest biała lub włoska kapusta, a zalecany czas stosowania tego jadłospisu wynosi 7 dni. Jej twórca zapewnia utratę co najmniej 3 kilogramów w ciągu tygodnia.
Niestety, stosowanie wszelkich diet monoskładnikowych może skutkować wieloma problemami ze zdrowiem. Ich główną wadą jest bardzo niska kaloryczność – zdarza się, że niektóre z nich dostarczają jedynie 300-400 kcal dziennie. Dostarczanie tak małej ilości energii naszemu organizmowi może rozregulować metabolizm i znacząco spowolnić proces przemiany materii, przez co bardzo prawdopodobne jest, że zaraz po zakończeniu diety doświadczymy efektu jo-jo. Głodówki często powodują też bóle głowy, osłabienie organizmu, obniżenie odporności, nudności oraz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.
Dieta kapuściana, podobnie jak dieta kopenhaska czy jajeczna, jest też bardzo uboga w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Dieta „prezydencka” zakłada całkowite wykluczenie tłuszczów z jadłospisu, a to uniemożliwia przyswajanie rozpuszczalnych w nich witamin: A, D, E i K. Brak podstawowych witamin i minerałów w diecie kapuścianej może doprowadzić też do anemii, osłabienia kości i zębów, a nawet do zaburzeń rytmu serca. Kolejną wadą diet monoskładnikowych jest fakt, iż są one bardzo monotonne. Stosując je, należy spożywać tę samą potrawę przez kilka dni. Kulinarna nuda w połączeniu z bardzo niską kalorycznością diety może doprowadzić do tego, że pod koniec wręcz rzucimy się na ulubione przekąski, a w efekcie zjemy znacznie więcej, niż zjedlibyśmy, gdybyśmy postawili na racjonale, zbilansowane odżywianie.
Jedyna skuteczna dieta
To prawda, że dieta kopenhaska, dieta kapuściana, czy inne diety, opierające się wyłącznie o jeden składnik, pozwalają na zrzucenie kilku kilogramów w bardzo szybkim tempie. Należy jednak pamiętać, że stosując je, możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Dodatkowo, efekty zazwyczaj okazują się krótkotrwałe – przez spowolnienie metabolizmu, efekt jo-jo pojawia się zaraz po zakończeniu odchudzania. Zamiast głodówek i „diet cud” lepiej uzbroić się w cierpliwość i zacząć pracę nad trwałą zmianą nawyków żywieniowych. Zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, i regularny umiarkowany wysiłek fizyczny zapewnią nie tylko szczupłą sylwetkę na długie lata, lecz także dobre zdrowie i doskonałe samopoczucie.