Dieta bez glutenu znajduje zastosowanie w przypadku celiakii, czyli tzw. choroby trzewnej oraz rzadziej spotykanej nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. W ostatnich latach ten sposób żywienia zyskał dużą popularność wśród celebrytów w social mediach, jednak czy dieta bezglutenowa jest wskazana u osób zdrowych, które nie chorują na celiakię? Dowiedz się, jakie są skutki braku glutenu w diecie.
Spis treści:
- Jakie są efekty diety bezglutenowej?
- Dieta bezglutenowa – kiedy poprawia stan zdrowia?
- Dieta bezglutenowa – ile można schudnąć, stosując produkty bezglutenowe?
- Efekty diety bezglutenowej – odchudzanie
- Korzyści zdrowotne wynikające z eliminacji glutenu
- Przepisy na zdrowe posiłki bezglutenowe
- Alternatywy produktów zawierających gluten
- Wskazówki dotyczące planowania posiłków bez glutenu
Jakie są efekty diety bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa jest zalecana pacjentom w trakcie diagnostyki choroby trzewnej. Do objawów celiakii należą głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- biegunki,
- nudności,
- wymioty.
Wprowadzenie diety bezglutenowej ma na celu wyciszenie objawów i poprawę zdrowia.
Dieta bezglutenowa – kiedy poprawia stan zdrowia?
Zastosowanie diety bez produktów z glutenem w przypadku celiakii skutkuje ustaniem objawów chorobowych. To, kiedy można spodziewać się efektów diety bezglutenowej, jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych pacjentów poprawę zdrowia można zaobserwować już po kilku dniach, a niektórzy na ustanie dolegliwości trawiennych muszą czekać nawet kilka tygodni.
Dieta bezglutenowa – ile można schudnąć, stosując produkty bezglutenowe?
Żywienie według zasad diety bezglutenowej prowadzone na własną rękę bez konsultacji lekarskiej lub dietetycznej może prowadzić do niedoborów pokarmowych i spadku masy ciała.
Badania naukowe dowiodły jednak, iż pacjenci z celiakią po rozpoczęciu diety bezglutenowej częściej przybierali na wadze. Rosło też u nich ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Za przyczynę uważa się regenerację kosmków jelitowych, która sprawia, że osoby chore odzyskują apetyt i spożywają większe porcje. Korelacja nadwagi i diety bezglutenowej wynika też z faktu, że komercyjne produkty bezglutenowe w składzie mają tłuszcz, cukry proste i sól w większych ilościach.
Efekty diety bezglutenowej – odchudzanie
Osoby zdrowe, które decydują się na dietę bezglutenową, często mają na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby dieta bezglutenowa była jednocześnie dietą redukcyjną, musi być utrzymywany deficyt kaloryczny. Dodatkowo należy zadbać o zwiększoną podaż białka, błonnika pokarmowego i płynów.
Sprawdź także: Dieta bezglutenowa — czym jest gluten?
Korzyści zdrowotne wynikające z eliminacji glutenu
Zastosowanie diety bezglutenowej u pacjentów z chorobą trzewną powoduje poprawę stanu zdrowia. Ważne korzyści zdrowotne to:
- regeneracja kosmków jelitowych po ustaniu stanu zapalnego,
- zwiększone wchłanianie składników odżywczych,
- ustanie objawów choroby,
- większy apetyt.
W przypadku osób chorych na celiakię konieczne jest stosowanie zbilansowanej diety bezglutenowej przez całe życie. Każde odstępstwo od diety może wiązać się z nawrotem objawów choroby, głównie ze strony przewodu pokarmowego.
U osób zdrowych, niechorujących na celiakię, nie ma konieczności stosowania diety bezglutenowej. Skutki braku glutenu w diecie to często osłabienie i niedobory pokarmowe.
Częstym zjawiskiem jest współwystępowanie choroby trzewnej wraz z nietolerancją laktozy. Konieczne jest wtedy zastosowanie diety bez glutenu i nabiału. Efekty diety bezglutenowej i bezmlecznej to złagodzenie stanu zapalnego w jelitach oraz ustanie uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Sprawdź także: Czy gluten szkodzi?
Przepisy na zdrowe posiłki bezglutenowe
Przygotowując posiłki bezglutenowe, warto sięgać po produkty naturalnie pozbawione glutenu, ponieważ zawierają znacznie więcej składników odżywczych, niż komercyjne zamienniki bezglutenowe.
Przedstawiamy kilka smacznych przepisów, które urozmaicą Twoją dietę bezglutenową:
Placuszki bananowe z mąki kukurydzianej z musem z mango i orzechami nerkowca
Składniki:
- 3 łyżki mąki kukurydzianej
- 1 jajko
- pół szklanki mleka
- 60 g mrożonego mango
- 1 łyżka orzechów nerkowca
- 1 płaska łyżka erytrytolu
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
Sposób wykonania:
Do miski wbij jajko, dodaj mleko, mąkę oraz erytrytol i zmiksuj na gładką masę. Na oleju smaż placki z obu stron, aż się zarumienią. W garnku podgrzej mango do uzyskania konsystencji musu, a jeżeli to konieczne, zblenduj je. Placki podawaj polane musem i posypane pokruszonymi orzechami nerkowca.
Potrawka z kurczaka z komosą ryżową i warzywami
Składniki:
- 150 g piersi z kurczaka
- 50 g komosy ryżowej
- 100 g pomidorków koktajlowych
- 2 garście szpinaku
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka pestek dyni
- pół łyżeczki ziół prowansalskich
Sposób wykonania:
Pierś z kurczaka umyj, pokrój w cienkie paski i dopraw ziołami, a następnie podsmaż na oliwie. Pomidorki pokrój w ćwiartki i razem ze szpinakiem dodaj do kurczaka. Smaż, aż szpinak zmniejszy swoją objętość. Komosę przygotuj według instrukcji na opakowaniu, a następnie dodaj na patelnię. Danie posyp pestkami dyni i wymieszaj.
Alternatywy produktów zawierających gluten
Duże zainteresowanie dietą bezglutenową i wzrost liczby osób chorujących na celiakię przyczyniły się do poszerzenia oferty produktów bezglutenowych. Obecnie większość sklepów ma w swoim asortymencie produkty zbożowe bezglutenowe, na przykład w postaci mieszanek mąk, pieczywa, makaronów, ciastek czy przekąsek.
Dla osób z celiakią w celu łatwego identyfikowania produktów bezglutenowych zostało wprowadzone oznaczenie przekreślonego zielonego kłosa. Produkty z tym symbolem na opakowaniu mogą być bezpiecznie stosowane w diecie bezglutenowej.
Należy pamiętać, aby zawsze sprawdzać składy produktów bezglutenowych, gdyż bardzo często są to produkty przetworzone, które mogą zawierać większe ilości tłuszczu, soli lub cukru.
Wskazówki dotyczące planowania posiłków bez glutenu
Aby zaplanować zdrowe i smaczne posiłki w diecie bezglutenowej, zastosuj kilka zasad.
- Nie unikaj produktów zbożowych – w sklepach dostępnych jest wiele produktów bezglutenowych, które możesz włączyć do swojej diety.
- Wybieraj produkty ze zbóż naturalnie bezglutenowych, do których należą: ryż, gryka, proso, sorgo, maniok, tapioka, kukurydza, amarantus i quinoa (komosa ryżowa).
- Zwracaj uwagę na oznaczenie przekreślonego kłosa – bardzo często gluten stanowi nieoczywisty składnik produktów spożywczych.
- W początkowej fazie diety bezglutenowej po rozpoznaniu celiakii, warto zacząć od lekkostrawnej diety bezglutenowej.
- Urozmaicaj dietę domowymi deserami i przekąskami bezglutenowymi – babka wielkanocna bezglutenowa sprawdzi się świetnie jako podwieczorek na diecie bez glutenu.
Jeżeli rozpoczynasz walkę z celiakią i nie wiesz, jak skomponować jadłospis, lub po prostu nie masz na to czasu, zamów catering dietetyczny. Stworzona przez wykwalifikowanego dietetyka bezglutenowa dieta pudełkowa ułatwi Ci przestrzeganie zasad żywienia w celiakii i pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.