Kasza pęczak
Pęczak to najzdrowsza odmiana kaszy jęczmiennej. Stanowi prawdziwe bogactwo witamin i minerałów i charakteryzuje się szeregiem właściwości prozdrowotnych, które docenią przede wszystkim osoby zmagające się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi oraz nieprawidłową pracą układu pokarmowego, osoby stosujące dietę odchudzającą i diabetycy.
Kasza pęczak dostarcza duże ilości błonnika pokarmowego, zarówno tego rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Dzięki niemu szybciej czujemy się najedzeni, a uczucie sytości towarzyszy nam na dłużej, co może ustrzec nas przed niekontrolowanym podjadaniem. Dodatkowo, błonnik pokarmowy przyspiesza perystaltykę jelit. Dieta bogata w błonnik zmniejsza także ryzyko wystąpienia wielu nowotworów i pozytywnie wpływa na profil lipidowy, zmniejszając stężenie złego cholesterolu (frakcji LDL) we krwi.
To również skarbnica witamin z grupy B, witaminy K i E, folianów, magnezu, cynku, miedzi, fosforu, selenu i manganu. Dzięki tym właściwościom włączenie pęczaku do diety może przyczynić się do poprawy pracy układu krążenia, wzmocnienia układu nerwowego, czy też pozytywnie wpłynąć na pamięć i koncentrację.
Sprawdź też:
Witaminy A i E, czyli sekret młodości i piękna
Należy jednak pamiętać, że kasza jęczmienna zawiera gluten, dlatego nie mogą spożywać jej chorzy na celiakię, alergicy oraz osoby z nietolerancją glutenu.
Składniki:
- Kasza pęczak: 35 g
- Bulion warzywny: 50 g
- Czosnek świeży: 1 ząbek
- Cebula: 10 g
- Masło: 1,5 g
- Szpinak: 50 g
- Pieczarki: 40 g
- Śmietanka UHT 18%: 40 g
- Parmezan: 5 g
- Koperek: 2 g
- Sok z cytryny
- Sól i pieprz
Dowiedz się więcej:
Superfoods - co to takiego?
Wykonanie: Cebulkę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na maśle, a kiedy się zeszkli dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażymy jeszcze około minuty, a następnie dodajemy oczyszczone, pokrojone w plasterki pieczarki. Gdy pieczarki zaczną robić się miękkie, na patelnię wsypujemy surową kaszę pęczak i co chwilę mieszając smażymy przez 1-2 minuty. Całość zalewamy bulionem warzywnym. Przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez około 20-25 minut. Kiedy kasza będzie już miękka, dodajemy śmietanę, szpinak, koperek i starty parmezan. Wszystko mieszamy i podgrzewamy jeszcze przez kilka minut, żeby ser się roztopił, a wszystkie smaki mogły się połączyć. Na koniec danie skrapiamy jeszcze kilkoma kroplami soku z cytryny i gotowe! Smacznego!