Klasyczny, zwijany makowiec to ciasto, bez którego większość osób nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jego ciekawą i nowoczesną alternatywą jest makowiec japoński wypiekany z dodatkiem startych jabłek, które zapewniają wilgotność wypieku. Ciasto jest proste w wykonaniu i nie czasochłonne, ma puszystą strukturę i słodki smak. Poznaj nasz przepis na idealny makowiec japoński w odchudzonej wersji i zaskocz swoich gości domowym wypiekiem!
Spis treści:
- Makowiec japoński
- Zdrowotne właściwości maku
- Ciasto makowiec japoński – składniki
- Jak zrobić makowiec japoński? Przepis
Makowiec japoński
Makowiec japoński to słodkie i wilgotne ciasto, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego, zwijanego makowca. Przygotowanie makowca japońskiego nie jest czasochłonne, ani skomplikowane, a uzyskany efekt z pewnością zaskoczy nie jednego gościa. W naszej wersji to ciasto makowe nie zawiera mąki ani cukru, natomiast obfituje w słodkie bakalie. Jest puszyste i lekkie, a jednocześnie wilgotne. Tę niesamowitą wilgotność gwarantują starte jabłka, które zapewniają też słodycz wypieku. Choć makowiec japoński można przygotować również z gotowej masy makowej, warto wykonać je od postaw wykorzystując mak mielony i ulubione bakalie, a wypiek odwdzięczy się lepszym smakiem. Ponadto nie będzie zawierał cukru, ani syropu glukozowo-fruktozowego, które sowicie występują w gotowych masach makowych. W naszej lekkiej wersji cukier oraz cukier puder zastąpiliśmy bezkalorycznym erytrytolem.
Zdrowotne właściwości maku
Głównym składnikiem makowca jest wciąż niedoceniany w kuchni polskiej mak. Kojarzymy go jako posypka pieczywa, składnik drożdżówek, rogali oraz świątecznych ciast. Warto wiedzieć, że drobniutkie nasiona maku stanowią zasobne źródło cennych wartości odżywczych. W 100 gramach zapewniają ok. 525 kcal, aż 18 g białka roślinnego, 42 g tłuszczów i 28 g węglowodanów, w tym 19 g błonnika pokarmowego. Obecne w maku tłuszcze to przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Nasiona dostarczają też witaminy z grupy B oraz witaminę E, która odznacza się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi.
Sprawdź także:
Właściwości maku - ciekawostki
Mak to produkt, który powinien znaleźć się w posiłkach każdej osoby na diecie wegańskiej i bezmlecznej, ponieważ jest bardzo bogatym źródłem wapnia. Łyżka maku zapewnia porównywalną ilość tego pierwiastka, jaką dostarcza 100 ml mleka krowiego! Oprócz wapnia mak stanowi cenne źródło żelaza, cynku i potasu, a także selenu i magnezu. Decydując się więc na kawałek dobrej jakości makowca, dostarczamy do organizmu pokaźną ilość wartościowych substancji odżywczych.
Zobacz także:
Mleko – które jest najzdrowsze?
Ciasto makowiec japoński – składniki
Składniki na formę o średnicy 25 cm:
- 250 g maku mielonego,
- 180 ml mleka krowiego lub napoju roślinnego,
- 4 jajka,
- 100 g erytrytolu + 2 łyżki,
- 70 g bakalii (mieszanka Twoich ulubionych suszonych owoców i orzechów),
- 50 g masła lub dobrej jakości roślinnej margaryny,
- 60 g kaszy manny,
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4 jabłka (ok. 600 g jabłek),
- kilka kropel aromatu migdałowego i waniliowego.
Składniki na lukier:
- 100 g zmielonego na puder erytrytolu,
- kilka łyżek soku z cytryny.
Jeśli chcesz wykonać makowiec japoński w wersji bezmlecznej, masło zastąp dobrej jakości wegańską margaryną, a mleko napojem roślinnym. Jeśli używasz suchego maku, należy go wcześniej ugotować w mleku i odstawić na kilka godzin do napęcznienia. Następnie odciśnięty mak należy trzykrotnie zmielić za pomocą maszynki do mielenia lub blendera. Zmielony mak powinien mieć gładką i jednorodną konsystencję.
Zobacz również:
Jabłka - właściwości. Dlaczego warto je jeść?
Jak zrobić makowiec japoński? Przepis
- Mielony mak przekładamy do garnka, zalewamy mlekiem (jego obecność łagodzi gorzki smak nasion), dodajemy pokrojone miękkie masło oraz erytrytol (100 g). Zawartość garnka podgrzewamy, aż masło i erytrytol się rozpuszczą. Zdejmujemy garnek z ognia. Przykrywamy go pokrywką i odstawiamy na ok. 30 minut, aby mak wchłonął płyn.
- Do makowej masy dodajemy następnie pokrojone suszone owoce, orzechy i aromaty. Całość mieszamy.
- Obieramy jabłka i pozbawiamy owoce gniazd nasiennych. Jabłka zetrzyj na tarce o grubych oczkach (dużych oczkach) i odsącz z nadmiaru soku.
- Białka oddzielamy od żółtek. Białka należy ubić na sztywną pianę, a żółtka utrzeć za pomocą miksera, aby podwoiły swoją objętość. Następnie do żółtek dodajemy pozostały erytrytol i ponownie ucieramy na gładki jasny krem.
- Starte jabłka dodajemy do masy makowej i łączymy składniki za pomocą łyżki lub szpatułki. Następnie dodajemy krem z żółtek i ponownie mieszamy.
- Kolejny krok to dodanie do masy kaszy manny oraz proszku do pieczenia. Ponownie mieszamy.
- Do makowej masy dodajemy ubite białka, delikatnie mieszając, aby nie stracić ich puszystości.
- Gotową masę przelewamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.
- Ciasto należy piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni C z opcją grzania góra-dół, przez ok. 40 min. Czas pieczenia ciasta może być o kilka minut krótszy lub dłuższy, co zależy od piekarnika. Pieczemy do tzw. suchego patyczka.
- Ciasto pozostawiamy do ostudzenia na ok. godzinę.
- Gotowy makowiec japoński można udekorować lukrem z erytrytolu i soku cytrynowego lub posypać cukrem pudrem z erytrytolu.
Dowiedz się więcej:
Jak zorganizować wegańskie święta Bożego Narodzenia?
Smacznego!