Tradycyjne pączki są wysokokaloryczne. Zawierają dużo cukru, białej mąki i są smażone na grubej warstwie tłuszczu, który wchłaniają. Aby nieco odchudzić ten przysmak, warto przygotować je w domu, dokonując kilku zmian w oryginalnej recepturze. Poznaj nasz przepis na dietetyczne pączki, które mają znacznie mniej kalorii.
Choć tradycyjne pączki są wysokokaloryczne, nawet będąc na diecie odchudzającej, nie musisz całkowicie z nich rezygnować! Pamiętaj, że w zdrowej i zbilansowanej diecie jest miejsce na drobne przyjemności. Nie mniej przedstawiamy przepis na dietetyczne pączki, które mogą Cię miło zaskoczyć smakiem. Zobacz również inne pomysły na fit słodkości.
Jak zrobić dietetyczne pączki?
- Po pierwsze: pieczone, niesmażone.
Pączki pieczone są mniej kaloryczne niż smażone. Warto wiedzieć, że smażenie znacznie zwiększa wartość kaloryczną pączków. Przygotowanie ich w piekarniku pozwoli oszczędzić sporo kalorii, ponieważ eliminuje wykorzystanie tłuszczu.
- Po drugie: mąka.
Zastosowanie pełnoziarnistej mąki wzbogaci przysmak o błonnik pokarmowy oraz składniki mineralne, a także obniży indeks glikemiczny. Warto zastąpić część zwykłej mąki tą z pełnego przemiału, gdyż wykorzystanie tylko tej drugiej może spowodować powstanie zakalca.
- Po trzecie: uważaj, czym słodzisz.
Zastosowanie ksylitolu, erytrytolu lub stewii jako alternatywy dla cukru, pozwoli obniżyć kaloryczność pączka, a ponadto sprawi, że będzie miał niższy IG.
- Po czwarte: nadzienie.
Nie bez znaczenia jest też to, co znajdzie się w środku naszego pączka. Z pewnością lepiej unikać kremu czekoladowego i kremów na bazie masła. Niskokaloryczne nadzienie może stanowić dżem o obniżonej zawartości cukru, kawałek owocu (np. połówka śliwki, kilka borówek czy cząstki gruszki) lub domowy budyń.
Dietetyczne pączki – przepis
Składniki na zaczyn:
- 50 ml mleka 2% tł.
- 10 g mąki orkiszowej jasnej,
- 25 g świeżych drożdży,
- 5 g cukru.
Składniki na ciasto:
- 110 g mąki orkiszowej jasnej (lub pszennej),
- 110 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej (lub pszennej pełnoziarnistej),
- 70 ml mleka 2% tł.,
- 1 duże jajko,
- 40 g ksylitolu,
- 30 g masła,
- 50 g niskosłodzonego dżemu.
Wykonanie:
- Nagrzej piekarnik do temperatury 180°C z opcją termoobiegu.
- Przygotuj zaczyn. W miseczce wymieszaj rozkruszone drożdże z letnim mlekiem, cukrem oraz mąką. Odstaw zaczyn na ok. 15 minut, aby zwiększył swoją objętość.
- Przesiej mąkę do większej miski, dodaj słodzidło, jajko, resztę mleka oraz zaczyn. Wyrabiaj ciasto połączenia składników, a następnie dodaj roztopione masło. Wyrabiaj ciasto dalej do momentu, aż będzie się samo odklejało od dłoni.
- Z wyrobionego ciasta uformuj kulę. Umieść ją w obsypanej mąką misce i przykryj ściereczką. Odstaw do ciepłego miejsca na około godzinę.
- Gdy ciasto podwoi swoją objętość rozwałkuj je na grubość około 2 cm. Następnie za pomocą dużej szklanki lub kubka wytnij z ciasta koła.
- Na każde koło nałóż po jednej łyżeczce nadzienia, a następnie sklej końce ciasta, tak aby powstała kula. Zwróć uwagę, aby żadną dziurką nie uciekało nadzienie, ponieważ pączek straci kształt lub rozpadnie się podczas pieczenia.
- Pączki ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej pergaminem, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 30 minut, aby ponownie wyrosły.
- Wyrośnięte pączki piecz w temperaturze 180°C przez około 15-20 minut.
- Gotowe możesz posypać zmielonym na puder ksylitolem lub erytrytolem.
Smacznego!
Sprawdź także:
Przepis na fit sernik z jagodami