U chorych zmagających się z uchyłkowatością jelita grubego nieodpowiednia dieta na uchyłki esicy lub tendencja do zaostrzeń mogą prowadzić do zapaleń błony śluzowej. W poprawie pracy jelit i łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości kluczową rolę odgrywają jadłospis bogaty w błonnik i właściwe nawodnienie organizmu. Chorym zaleca się wykluczyć z diety produkty ciężkostrawne, przetworzone i ostre. Ważne jest także dbanie o aktywność fizyczną.
Spis treści:
- Jakie znaczenie ma dieta przy uchyłkach jelita grubego?
- Dieta przy uchyłkach jelita grubego – produkty wskazane
- Dieta przy uchyłkach jelita grubego – produkty przeciwwskazane
- Jak długo stosować dietę przy uchyłkach jelita grubego?
Jakie znaczenie ma dieta przy uchyłkach jelita grubego?
Jedną z przyczyn choroby uchyłkowej jest nieprawidłowa dieta – uboga w błonnik. Do najpopularniejszych dolegliwości należą:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- naprzemienne zaparcia i biegunki.
Jednym z powikłań może być również krwawienie z uchyłków. Wiedza o tym, jaka dieta przy uchyłkach jelita grubego jest wskazana, jest zatem kluczowa. Należy mieć świadomość, że odpowiednio skomponowany jadłospis może być pomocny w zapobieganiu rozwojowi zapalenia w obrębie okrężnicy. Niezwykle ważnym składnikiem jest błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit, co wpływa na prawidłowy rytm wypróżnień. Dieta bogatoresztkowa może zapobiegać zapaleniu uchyłków, które objawia się bólem, silnym dyskomfortem i zaburzeniami wypróżniania. W takim przypadku zalecana jest dieta lekkostrawna z niewielką zawartością błonnika, która pomoże odciążyć przewód pokarmowy. W przypadku zapalenia o ciężkim przebiegu konieczna może okazać się dieta płynna.
Sprawdź także: Rola błonnika w diecie
Należy zauważyć, że to, jak powinna wyglądać dieta na uchyłki jelita grubego, zależy od postaci i stanu zaostrzenia choroby. W przypadku nawracających problemów zawsze warto skorzystać z porady dietetyka klinicznego, który indywidualnie dopasuje najlepszą dietę. Dobrym pomysłem jest też odpowiednio dobrana dieta pudełkowa.
Dieta przy uchyłkach jelita grubego – produkty wskazane
W obawie przed objawami ze strony układu pokarmowego pacjenci często zastanawiają się co jeść przy uchyłkach jelita grubego. W przypadku występowania niepowikłanej choroby uchyłkowej zalecana jest dieta bogatoresztkowa, która zawiera duże ilości błonnika.
Warto wprowadzić do jadłospisu produkty zbożowe z pełnego przemiału, np. chleb żytni razowy, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz gruboziarniste kasze (gryczaną, pęczak i kaszę jaglaną), a uchyłki jelita grubego dzięki temu będą znacznie mniej narażone na stan zapalny. Na obiad idealnie sprawdzi się np. przepis na kaszotto z pieczarkami. Częścią każdego posiłku powinny być też owoce lub warzywa.
Cennym uzupełnieniem diety są suszone owoce, np. figi, daktyle, śliwki i morele, które oprócz błonnika zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Wskazane są również orzechy, nasiona i pestki.
W przypadku występowania stanu zapalnego w jelitach należy ograniczyć wyżej wymienione składniki. Dieta powinna opierać się na lekkostrawnych produktach ubogich w błonnik. Do tej grupy zaliczamy: białe pieczywo pszenne, makaron z pszenicy durum, ryż biały oraz kasze drobnoziarniste np. kuskus, mannę oraz jęczmienną perłową.
Zaleca się, aby owoce i warzywa były obrane ze skórki i dojrzałe bądź ugotowane i przetarte. Posiłki powinny być przygotowywane z wykorzystaniem odpowiednich technik kulinarnych:
- gotowane,
- gotowane na parze,
- duszone bez obsmażania,
- pieczone w folii bez dodatku tłuszczu.
Jadłospis przy uchyłkach jelita grubego powinien być dopasowany indywidualnie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, a przy tym nie wywoływać dolegliwości bólowych.
Oprócz diety kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu, które zapobiega zaparciom. Wskazane jest wypijanie około 2 litrów płynów na dzień. Podstawowym napojem powinna być woda, ale warto pić również herbaty, które obfitują w składniki przeciwzapalne.
Sprawdź także: Biała herbata – kto i dlaczego powinien ją pić?
Dieta przy uchyłkach jelita grubego – produkty przeciwwskazane
Osoby w trakcie diagnostyki problemów z układem pokarmowym powinny wiedzieć, czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego. Przede wszystkim należy wykluczyć produkty ciężkostrawne, do których należą: cebula, czosnek, kapusta, warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych oraz grzyby. Ponadto zaleca się ograniczyć tłuste potrawy, które obciążają okrężnicę np. tłuste sosy czy panierowane mięsa. Należy zrezygnować z dań smażonych, pieczonych z dużą ilością tłuszczu, wędzonych i grillowanych. Niezalecane są również posiłki ostro przyprawione, długo zalegające w
żołądku oraz powodujące wzdęcia. Potrawy nie powinny być ani za gorące, ani za zimne, aby uniknąć termicznego pobudzenia jelit.
W przypadku stanu zapalnego ważne jest też, aby unikać składników o wysokiej zawartości błonnika, ale nie eliminować z jadłospisu wszystkich produktów zbożowych. Są one bowiem ważnym źródłem węglowodanów, a rola węglowodanów w diecie jest kluczowa w kontekście prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Nawet jeśli zapalenie minie, należy unikać przetworzonych artykułów spożywczych np. chipsów, ciast czy słodyczy. Lepiej przygotowywać domowe przekąski, np. owsiane batoniki – przepis jest niezwykle prosty.
Rezygnacja z przetworzonych produktów pozwoli zminimalizować ryzyko wzdęć, bólu oraz poczucia dyskomfortu w przewodzie pokarmowym.
A czy można pić kawę przy uchyłkach jelita grubego? Niestety kawa może pobudzać perystaltykę przewodu pokarmowego, a co za tym idzie podrażniać jelita i wzmagać objawy ze strony uchyłków. Picie kawy przy chorobie uchyłkowej może nie powodować dolegliwości, ale jest to kwestia indywidualna. Należy zatem przede wszystkim obserwować reakcje organizmu.
Jak długo stosować dietę przy uchyłkach jelita grubego?
W przypadku zapalenia zaleca się przestrzegać zasad diety ubogoresztkowej przynajmniej przez 2 tygodnie lub dłużej (jeśli wciąż występują objawy). Pozwoli to odciążyć układ pokarmowy i usprawnić jego pracę. Gdy stan zapalny ustąpi, należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu coraz większą ilość błonnika.
Warto pamiętać, że aby uniknąć w przyszłości nawrotu stanu zapalnego, należy kontrolować codzienną podaż błonnika i poziom nawodnienia. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu stanu zapalnego. Oprócz tego warto również wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną i ograniczyć stres.