Płatki owsiane uznaje się za symbol zdrowego odżywiania. Są bogate w węglowodany złożone, witaminy z grupy B i cenne składniki mineralne. Stanowią jedno z najbardziej wartościowych źródeł błonnika pokarmowego o korzystnym wpływie na poziom cholesterolu we krwi. Mimo wielu dobroczynnych właściwości wiele osób nie może przekonać się do smaku tradycyjnej owsianki tłumacząc, że jest mdła i mało urozmaicona. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba lubić owsianek, aby ten produkt mógł na stałe zagościć w codziennym menu. Płatki owsiane można wykorzystać do przygotowania budyniu owsianego, bananowych placuszków lub ciasteczek z orzechami. Nasza propozycja to pyszne i proste w wykonaniu owsiane batoniki z suszonymi owocami, które zachwycą Cię swoim smakiem i aromatem.
Spis treści:
- Właściwości płatków owsianych
- Zdrowe przyprawy
- Owsiane batoniki z owocami
Właściwości płatków owsianych
Płatki owsiane to wartościowe źródło składników odżywczych. W 100 g dostarczają około 376 kcal, 60 g węglowodanów złożonych, 13 g białka, 6-7 g tłuszczów i aż 10 g błonnika pokarmowego. Warto zaznaczyć, że obecny w płatkach błonnik należy do frakcji rozpuszczalnej w wodzie, dzięki czemu istotnie pomaga obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Błonnik pokarmowy odpowiada również za prawidłową pracę układu pokarmowego. Jego obecność w diecie w odpowiednich dawkach przyspiesza perystaltykę jelit przeciwdziałając zaparciom. Błonnik zapewnia uczucie sytości na dłużej, ułatwiając odchudzanie.
Sprawdź także:
Białko w diecie - rola, niedobór, nadmiar
Płatki owsiane są także bogatym źródłem witamin z grupy B, które wpływają na pracę układu nerwowego. Owies dostarcza też sporo magnezu, potasu, cynku, żelaza i manganu. Regularne jedzenie produktów owsianych zapewnia lepszą pamięć i koncentrację, chroni przed chorobami serca i udarem mózgu. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o witaminach w płatkach owsianych.
Na półkach sklepowych możemy znaleźć płatki owsiane zwykłe, górskie i błyskawiczne. Najwięcej witamin i minerałów dostarczą nam te zwykłe, jednak w tym przypadku sprawdza się reguła, że najzdrowsze są te, które zjadasz najchętniej.
Dowiedz się więcej:
Dieta wysokobłonnikowa - zasady, przeciwwskazania, źródła błonnika
Zdrowe przyprawy
Imbir, cynamon i gałka muszkatołowa nie tylko zapewniają niepowtarzalny smak i aromat potraw, lecz także posiadają szereg korzystnych dla zdrowia właściwości.
Cynamon ma działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. To przyprawa bogata w przeciwutleniacze, która poprawia zapamiętywanie, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Imbir ma korzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego, ponieważ niweluje wzdęcia. Ma działanie przeciwbólowe i rozgrzewa organizm, dzięki czemu szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto włączyć go do codziennej diety.
Gałka muszkatołowa wspomaga trawienie i zapobiega rozwojowi wrzodów żołądka. Ponadto jest uznawana za naturalny afrodyzjak.
Owsiane batoniki z owocami
Składniki:
- 2 szklanki płatków owsianych – ok. 120 g,
- 2 jajka,
- 2 dojrzałe banany – 200 g,
- łyżka masła orzechowego – 30 g,
- łyżka oleju rzepakowego – 10 ml,
- 4 suszone morele – 40 g,
- 2 łyżki nasion słonecznika – 30 g,
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
- szczypta soli i gałki muszkatołowej,
- po ¼ łyżeczki cynamonu i imbiru.
Wykonanie:
- W dużej misce zmiksuj jajka, banany, olej i masło orzechowe, aby uzyskać gładką konsystencję.
- Do mokrych składników dodaj suche – płatki owsiane, przyprawy oraz proszek do pieczenia, a następnie wymieszaj.
- Do masy dodaj pokrojone w drobną kostkę morele oraz nasiona słonecznika. Ponownie wymieszaj.
- Masę rozłóż równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°Cna ok. 20-25 minut. Piecz do zarumienienia wierzchu.
- Masę zostaw do ostygnięcia, a następnie pokrój na wąskie, podłużne kawałki.
- Batoniki sprawdzą się jako samodzielna przekąska, a także w połączeniu z jogurtem naturalnym.
Smacznego!