Dieta owocowa jest rodzajem bardzo restrykcyjnego weganizmu. Jak sama nazwa wskazuje, jadłospis diety owocowej dopuszcza jedzenie w ciągu dnia wyłącznie owoców. Oznacza to, że spożywa się je na każdy posiłek, począwszy od śniadania, przez obiad na kolacji kończąc. Powszechnie wiadomo, że owoce są zdrowe. Natomiast czy dieta, która dopuszcza wyłącznie ich spożycie również na dobroczynny wpływ na zdrowie? Czy dieta owocowa jest skutecznym sposobem na redukcję masy ciała? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym materiale!
Spis treści:
- Czym jest dieta owocowa?
- Na czym polega dieta owocowa?
- Czy można schudnąć jedząc owoce?
- Jakie owoce należy jeść, aby schudnąć?
- Wady i zalety diety owocowej
- Czy dieta owocowa jest skuteczna?
- Jadłospis dla diety owocowej
Czym jest dieta owocowa?
Dieta oparta na owocach to potoczna nazwa diety frutariańskiej. Frutarianizm to ścisła odmiana weganizmu, czyli roślinnego sposobu żywienia.
Dieta owocowa jest często stosowana jako kuracja mająca na celu oczyszczanie organizmu z toksyn. W tym kontekście dużą popularnością cieszy się dieta sokowa. Już na samym początku warto podkreślić, że jej zastosowanie nie daje takiego efektu. Organizm ma dwa ważne narządy – nerki oraz wątrobę – które neutralizują szkodliwe substancje po dostaniu się ich do ustroju. Wdrożenie 3 dniowej diety owocowej może przyczynić się do oczyszczenia jelit z resztek pokarmowych, lecz może również spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe z powodu nadmiaru spożytych węglowodanów.
Drugim częstym powodem sięgania po dietę owocową jest odchudzanie. Czy spożywanie tylko owoców rzeczywiście pozwoli w zdrowy sposób zredukować nadmierne kilogramy? Wyjaśniamy to w dalszej części materiału, ale najpierw poznajmy bliżej zasady diety frutariańskiej.
Na czym polega dieta owocowa?
Jak sama nazwa wskazuje jadłospis diety owocowej opiera się na spożywaniu owoców. Oznacza to, że niedozwolonymi pokarmami są m.in.:
- produkty zbożowe np. kasze, płatki, makarony, słodkie wypieki,
- mleko i jego przetwory np. jogurty, sery,
- ryby, mięso i ich przetwory np. konserwy, wędliny, parówki,
- strączki np. ciecierzyca, groch, fasola,
- jaja,
- oleje roślinne,
- orzechy, nasiona i pestki (w zależności od podejścia, niektórzy frutarianie spożywają wybrane produkty z tej grupy np. orzeszki piniowe czy nerkowce)
- słodycze, ciastka i ciasteczka itp.,
- słodkie napoje.
Zakazane jest spożywanie większości warzyw z wyjątkiem tych, które botanicznie są klasyfikowane, jako owoce. Są to np. pomidory, ogórki czy dynia.
Przygotowując śniadanie, obiad czy kolację mamy do dyspozycji:
- owoce jagodowe np. maliny, truskawki, jagody, borówki,
- owoce cytrusowe np. mandarynki, grejpfruty, pomarańcze, cytryny,
- owoce egzotyczne (tropikalne) np. mango, banany, awokado, kaki, granat,
- owoce pestkowe np. śliwki, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie,
- owoce ziarnkowate np. gruszki, jabłka,
- niektóre warzywa np. pomidor, papryka, cukinia, dynia.
Wspomniane pokarmy są również dozwolone jako przekąski między głównymi posiłkami.
Sprawdź także: Truskawki – kalorie, właściwości i przepis na koktajl, deser i sałatkę
Warto podkreślić, że zgodnie z zasadami diety frutariańskiej można jeść tylko te owoce, które spadły z drzewa lub krzaka. Niedopuszczalne są natomiast te, które zostały zerwane. Pokarmy najkorzystniej jeść surowe i o ile to możliwe ze skórką, która jest zasobnym źródłem błonnika w diecie. Dopuszczalne jest krojenie, blendowanie, rozgniatanie czy wielogodzinne suszenie w niskich temperaturach. Owoce nie powinny być natomiast pieczone, duszone, gotowane czy smażone, a więc poddawane obróbce z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Jej zastosowanie częściowo niszczy zawarte w świeżych pokarmach witaminy, antyoksydanty i enzymy, natomiast nie wpływa za zawartość minerałów.
Czy można schudnąć jedząc owoce?
Owoce to wartościowy element zdrowej, zbilansowanej diety. Są sycące, ponieważ w większości składają się z wody i zapewniają błonnik pokarmowy. Ponadto owoce stanowią źródło witamin (np. witaminy C), składników mineralnych (np. potasu) oraz antyoksydantów (np. beta-karotenów). Zapewniają dodające energii węglowodany – głównie pod postacią dwucukru fruktozy. Jednocześnie owoce są ubogie w białko oraz tłuszcze, czyli substancje odżywcze, które są niezbędnym elementem zbilansowanego jadłospisu. Włączając owoce do codziennej diety, zwiększamy jej wartość odżywczą. Natomiast spożywanie wyłącznie owoców w ciągu dnia nie jest polecane jako forma odchudzania, ponieważ są to pokarmy niepełnowartościowe.
Jakie owoce należy jeść, aby schudnąć?
Aby schudnąć należy zastosować dietę o obniżonej kaloryczności. Jeśli potrzebujesz porady w kwestii obliczenia zapotrzebowania energetycznego lub doboru właściwej diety, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszymi dietetykami pod numerem tel. 22 730 00 69. Specjalista z przyjemnością doradzi Ci, która dieta pudełkowa będzie najbardziej odpowiednia do Twoich potrzeb. Każda zawiera różne rodzaje smacznych i odżywczych owoców, nawet dieta pudełkowa ketogeniczna.
Wady i zalety diety owocowej
Dieta owocowa jest przykładem niezbilansowanego planu żywieniowego, który nie jest polecany do stosowania przez dłuższy czas. Do wad diety owocowej należą:
- niedobór białka, które jest obecne m.in. w mięsie czy tofu,
- niedobór tłuszczów, które zapewniają oleje i tłuste ryby,
- niedobór składników mineralnych np. wapnia, żelaza, magnezu czy cynku,
- niedobór witamin m.in. D i B12,
- mała kaloryczność diety,
- bardzo duża zawartość węglowodanów i wysoki ładunek glikemiczny diety, co nie jest korzystne dla gospodarki węglowodanowej,
- monotonność jadłospisu.
Sprawdź także: Cukrzyca – kompendium wiedzy
Czy dieta owocowa ma zalety? Jest ich kilka:
- niska zawartość w jadłospisie kwasów tłuszczowych nasyconych i o konfiguracji trans, a także cholesterolu,
- wykluczenie z diety słodyczy, przetworzonego mięsa i słodkich napojów,
- niska zawartość soli,
- wysoka zawartość błonnika pokarmowego,
- wysoka zawartość witaminy C.
Czy dieta owocowa jest skuteczna?
Dieta owocowa to przykład monotonnego jadłospisu, który nie zapewnia wystarczającej dawki wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jest też niskokaloryczny, ponieważ ze względu na dużą objętość owoców nie da się zjeść ich wystarczająco dużo, aby dostarczyć organizmowi wystarczającej dawki energii. Dlatego po wdrożeniu zasad diety owocowej można szybko zaobserwować niższą cyfrę na wadze. Efekty jednak nie są długotrwałe, ponieważ szybko po powrocie do dawnych nawyków, kilogramy wrócą – z dużym prawdopodobieństwem z nawiązką.
Jadłospis dla diety owocowej
Poniżej przedstawiamy przykład jednodniowego jadłospisu diety na owocach. Warto podkreślić, że poniższa propozycja jest zgodna z zasadami diety owocowej, a więc nie zapewnia wystarczającej ilości białka, tłuszczów oraz niezbędnych witamin i składników mineralnych.
Śniadanie: koktajl z banana, awokado i jagód
II śniadanie: sałatka owocowa z truskawek, mango, papai oraz borówek
Obiad: sałatka z awokado, pomidorów malinowych i ogórków
Podwieczorek: mus z gruszki i jabłka
Kolacja: smoothie z mrożonego banana, brzoskwiń oraz moreli
Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się nadmiernych kilogramów lub rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, wypróbuj nasz catering dietetyczny WygodnaDieta.pl. Zamów swój zestaw zbilansowanych i pysznych posiłków z dostawą pod drzwi i ciesz się z efektów, jakie przyniesie zmiana sposobu odżywiania!