Owoce tropikalne są nazywane też egzotycznymi lub południowymi. Rosną w ciepłych krajach śródziemnomorskich, tropikalnych lub subtropikalnych. Na tle innych owoców wyróżniają się nietypowym wyglądem i nazwą. Po przekrojeniu zaskakują miąższem, a po skosztowaniu ciekawym smakiem i aromatem. Jakie tropikalne owoce mamy do wyboru w sklepach? Przyjrzyjmy się im bliżej.
Spis treści:
- Przewodnik po owocach egzotycznych
- Kaki
- Mango
- Awokado
- Kiwi
- Karambola
- Granat
- Ananas
- Miechunka, Physalis
- Liczi
- Marakuja
- Rambutan
- Pitaja
- Papaja
- Figa
Przewodnik po owocach egzotycznych
Owoce egzotyczne budzą nasze zainteresowanie nietypowymi kształtami, kolorami, a także nazwą. Nie tylko ich niecodzienny wygląd zewnętrzny przykuwa naszą uwagę podczas zakupów, ale ciekawość ich wnętrza i smaku. Pod oryginalnie prezentującą się skórą kryje się często kolorowy miąższ o ciekawej strukturze. Kolejnym zaskoczeniem jest smak owoców tropikalnych. To mieszanka różnych sprzeczności. W zależności od owocu może być słodki, kwaśny, a nawet lekko gorzki. Z pewnością warto spróbować różnych owoców egzotycznych, aby wyrobić sobie zdanie na ich temat, a także z uwagi na ich wartości odżywcze. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rodzajom.
Sprawdź również:
Jakie warzywa i owoce jeść wiosną?
Kaki
Kaki znane jest również pod nazwami persymona i śliwka chińska. Pochodzi z Chin i Japonii, toteż mieszkańcy tych krajów, jako pierwsi docenili zdrowotne właściwości tego egzotycznego owocu. Persymona przypomina wyglądem dużego pomidora – jest okrągła i lekko podłużna. Ma intensywnie pomarańczową, jadalną skórkę, która skrywa równie barwny mięsisty miąższ. Dojrzałe kaki jest dość miękkie i bardzo słodkie. Twardość i mało intensywny smak świadczą o niedojrzałości owocu. Persymona swoje pomarańczowe zabarwienie zawdzięcza barwnikom karotenoidowym. Wśród nich największe znaczenie dla zdrowia ma beta-karoten, czyli roślinna witamina A. Owoc jest jego bardzo dobrym źródłem. Ponadto dostarcza sporo potasu, witaminy C i witamin z grupy B. W 100 gramach zapewnia ok. 70 kcal, 18,6 g węglowodanów, 3,6 g błonnika pokarmowego, a także mniej niż 1 g białka i tłuszczu.
Mango
Mango to jeden z popularniejszych owoców tropikalnych w naszym kraju. Rośnie na drzewach o rozłożystych koronach w Indiach, Brazylii, Filipinach i Meksyku. Dojrzały owoc jest miękki, lecz pod wpływem dotyku nie traci swojego kształtu. Jego skórka powinna być żółto-pomarańczowo-czerwona – w całości zielona świadczy o niedojrzałości, podobnie jak twarda struktura owocu. Mango ma włóknisty żółto-pomarańczowy miąższ o bardzo słodkim i tropikalnym smaku, który przypomina brzoskwinię. Dla organizmu stanowi dobre źródło witaminy C, beta-karotenu, a także potasu. Ma właściwości antyoksydacyjne i wspiera koloryt cery. W niedużych ilościach dostarcza żelazo, cynk i magnez, czyli ważne składniki dla zdrowia organizmu. W 100 g zawiera ok. 60 kcal, 15 g węglowodanów, 1,5 g błonnika pokarmowego, 0,8 g białka i 0,4 g tłuszczu.
Awokado
Awokado nazywane jest również smaczliwką wdzięczną. Pochodzi z Meksyku, natomiast spotykane jest też w innych krajach Ameryki Północnej, a także Południowej. To owoc tropikalny, który kształtem i kolorem przypomina naszą rodzimą gruszkę. Ma zieloną niejadalną skórkę, a także zielony miąższ, w którym skrywa sporą, okrągłą pestkę. W przeciwieństwie do innych owoców, awokado nie jest słodkie. Ma neutralny, lekko orzechowy smak i aromat, dlatego sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserowych. Dojrzały owoc jest miękki, dzięki czemu z powodzeniem można rozsmarować jego miąższ na pieczywie, zastępując w ten sposób masło. Awokado jest bowiem zasobnym źródłem zdrowych tłuszczów i steroli roślinnych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Zapewnia też inne cenne składniki odżywcze: cynk, potas, żelazo, magnez, kwas foliowy i inne witaminy z grupy B, a także witaminę K i C. W 100 gramach dostarcza ok. 160 kcal, 2 g białka, 14,5 g tłuszczu, 8,5 g węglowodanów i 6,7 g błonnika. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o właściwościach awokado.
Kiwi
Kiwi to inaczej agrest chiński. Podobnie jak mango, należy to popularnych owoców tropikalnych w Polsce. Wielkością przypomina jajko i wyróżnia się cienką, brązową skórą pokrytą delikatnymi włoskami. Co ciekawe kiwi nie trzeba obierać, ponieważ jego skórka jest jadalna. Przekrój poprzeczny, odkrywa piękne wnętrze owocu, które w smaku jest kwaśno-słodkie. Od zewnątrz miąższ ma intensywnie jasnozielony kolor, a pośrodku jest biały. Te dwie barwy oddziela charakterystyczny pierścień z drobnych, czarnych pestek. Kiwi jest owocem, który zachwyca nie tylko wyglądem, ale i dobroczynnym wpływem na zdrowie. Jego największą zaletą jest bardzo wysoka zawartość witaminy C – spożywanie jednego owocu dziennie pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej. Kiwi wzmacnia odporność, poprawia jędrność skóry i działa przeciwobrzękowo. Ten tropikalny owoc dostarcza również kwas foliowy, magnez i potas. W 100 gramach zapewnia 60 kcal, 15 g węglowodanów, 1 g białka i 3 g błonnika pokarmowego.
Karambola
Karambola pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Nazywana jest też gwiezdnym owocem (ang. starfruit), ponieważ po przekrojeniu ma kształt pięcioramiennej gwiazdy. Delikatna, cienka skóra karamboli ma żółto-zielony kolor. Jasnożółty miąższ wyróżnia się oryginalnym kwaśno-słodkim smakiem. Ten owoc tropikalny jest niskokaloryczny i stanowi zasobne źródło witaminy C, antyoksydantów i witamin z grupy B. W 100 g dostarcza jedynie 31 kcal, 6,7 g węglowodanów, 2,8 g błonnika pokarmowego i 1 g białka.
Granat
Granaty rosną na drzewach w Azji Zachodniej, obszarach Kaukazu i półwyspu Indyjskiego. To owoce tropikalne o bardzo nietypowym wnętrzu. Są okrągłe, wielkością zbliżone do jabłka i zwieńczone niewielką koroną. Gruba, dość twarda i niejadalna różowa skórka, skrywa wiele soczystych nasion wielkością zbliżonych do ziaren kukurydzy. Na ich wyłuskanie bez naruszenia jest wiele sposobów. Jeden z nich to obieranie granatu w miseczce z wodą. Warto poczynić te kroki, ponieważ granat ma ciekawy, słodko-cierpki smak i wiele cennych zdrowotnych właściwości. Jest przede wszystkim bardzo bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witamin z grupy B i składników mineralnych. Ma działanie przeciwzapalne i pomaga obniżyć poziom cholesterolu. W 100 g dostarcza 84 kcal, 19 g węglowodanów, 1,7 g białka, 4 g błonnika i 1,2 g tłuszczu.
Zobacz też:
Smoothie bowl - przepisy na pyszne śniadanie
Ananas
Ananasy rosną naturalnie w Ameryce Południowej, Hawajach, Tajlandii, Filipinach, Tajwanie, Indiach i Chinach. To duże owoce, gdyż jedna sztuka waży 1-2 kilogramy, ale występują też 5-kilogramowe olbrzymy. Angielska nazwa ananasa to pineapple, co oznacza jabłko o wyglądzie sosny. Część jadalną stanowi duży owoc o owalnym kształcie, którego szczyt zwieńcza rozeta sztywnych, krótkich zielonych liści. Skóra owocu jest twarda, niejadalna i ma wypustki, które przypominają korę drzewa. Natomiast wnętrze ananasa skrywa soczysty, żółty miąższ o słodkim, lekko kwaskowatym smaku. Choć w sklepach można z powodzeniem kupić plastry ananasa w puszce zatopione w słodkim syropie, zdecydowanie więcej wartości odżywczych ma świeży owoc. Ananas jest bogatym źródłem witaminy C, potasu, żelaza, magnezu i wapnia. W 100 gramach dostarcza 50 kcal, 13 g węglowodanów, 1,4 g błonnika pokarmowego oraz 0,5 g białka.
Miechunka, Physalis
Miechunka nazywana jest też physalis, wiśnią peruwiańską lub rodzynkiem brazylijskim. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawiana jest też w innych krajach m.in. Nowej Zelandii, Kolumbii czy Indiach. Miechunka jest wielkości małego okrągłego koktajlowego pomidora. Ma złoto-pomarańczowy kolor i mięsisty miąższ. Jej smak jest słodko-kwaśny z odrobiną goryczy, przez niektórych określany jako połączenie pomarańczy z agrestem. Co ciekawe owoc miechunki jest ukryty w jasnobrązowej niejadalnej otoczce, podobnej do chińskiego lampionu. Ten oryginalny wygląd sprawia, że physalis wykorzystuje się do dekoracji zarówno dań wytrawnych jak i ciast. Miechunka stanowi źródło potasu, witaminy C, witaminy z grupy B i beta-karotenu, któremu zawdzięcza swoje zabarwienie. W 100 gramach dostarcza ok. 60 kcal, 4,5 g węglowodanów, 5,7 g błonnika, 0,9 g białka i 3 g tłuszczów.
Liczi
Liczi to owoc tropikalny, który pochodzi z Chin. Wielkością przypomina śliwkę węgierkę, a kolorem maliny. Rubinowa skórka liczi jest pokryta charakterystycznymi drobnymi, stożkowatymi wypustkami. Ma sztywną strukturę, ale z łatwością można rozerwać ją za pomocą paznokci. Ukazuje się wówczas biały, szklisty i lekko przezroczysty miąższ o śliskiej konsystencji, który ukrywa sporą brązową pestkę. Liczi ma przyjemny słodko-kwaśny smak. Owoc jest dobrym źródłem witaminy C i folianów, dlatego warto włączyć go do diety w sezonie jesienno-zimowym. W 100 gramach dostarcza 66 kcal, 16,5 g węglowodanów, 1,3 g błonnika pokarmowego i mniej niż 1 g białka oraz tłuszczu.
Marakuja
Marakuja znana jest także jako passiflora lub męczennica jadalna. To owoc pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Ma okrągły kształt zbliżony do limonki i intensywnie fioletową skórkę, podobnie jak bakłażan. Po przekrojeniu ukazuje ciekawe wnętrze w postaci pestek pokrytych śliskim, żółto-pomarańczowo-zielonym miąższem. Można wybrać go łyżeczką wraz z jadalnymi pestkami i jeść bezpośrednio po przekrojeniu. Marakuja ma charakterystyczny słodko-kwaskowaty smak, który dobrze komponuje się ze słodkim mango. Stanowi świetny dodatek do deserów, koktajli, jogurtów, a nawet potraw z kurczaka czy wieprzowiny. Owoc jest bogatym źródłem witaminy C, żelaza i błonnika pokarmowego. W 100 gramach dostarcza 97 kcal, 23 g węglowodanów, 10 g błonnika, 2,2 g białka i 0,7 g tłuszczu.
Rambutan
Rambutan nazywany jest też śliwką chińską lub jagodzianem. Pochodzi z Indonezji i Wietnamu. To nieduże czerwone owoce o wielkości orzecha włoskiego w łupince, które ze względu na liczne włoski na powierzchni skórki przypominają owłosione kuleczki. Ich galaretowaty miąższ jest biały, a w smaku kwaśny i orzeźwiający. Kwaśne odmiany spożywa się po obróbce kulinarnej, a słodkie na surowo. Owoce zawierają witaminę C, pewne ilości potasu, żelaza, miedzi. Są natomiast bogate w antyoksydanty, dzięki którym pozwolą nam na dłużej zachować młody wygląd. W 100 gramach rambutan dostarcza ok. 68 kcal, 16 g węglowodanów, 3 g błonnika pokarmowego i 1 g białka.
Pitaja
Pitaja nazywana również smoczym owocem. To jeden z owoców tropikalnych, który swoim wyglądem najbardziej przykuwa uwagę. Ma owalny kształt wielkości średniego ziemniaka. Jego skórka jest intensywnie różowa i pokryta spiczastymi liśćmi w jaskrawo zielonym kolorze. W zależności od gatunku miąższ ma drobne czarne pestki, a w zależności od odmiany może być czerwony lub biały. Przekrój smoczego owocu cieszy oczy, a smak zaskakuje. Pitaja jest orzeźwiająca, słodko-kwaśna, idealna na ciepłe dni. Smakiem przypomina połączenie melona i kiwi. Najwygodniejszym sposobem spożywania pitai jest przekrojenie jej na pół i wybieranie miąższu łyżeczką bezpośrednio ze skórki. Smoczy owoc zawiera przeciwutleniacze hamujące procesy starzenia. Stanowi źródło witaminy C, witamin z grupy B i potasu. W 100 gramach dostarcza 50 kcal, 12 g węglowodanów, 1,9 g błonnika i 1,4 g białka.
Papaja
Papaja nazywana też melonowcem właściwym to owoc tropikalny, który pochodzi z Ameryki Centralnej. Papaja przypomina kształtem gruszkę, natomiast jest od niej większa. Skórka owocu jest zielonkawa lub żółto-pomarańczowa, a miąższ koloru łososiowego. Wnętrze papai kryje dużo okrągłych i jadanych pestek o gorzkim smaku. Ich obecność sprawia, że po przekrojeniu owoc wygląda bardziej egzotycznie. Miąższ jest słodki i orzeźwiający, a smakiem przypomina połączenie melona z mango. Nie tylko ze względu na ciekawy smak warto jeść papaję. To owoc egzotyczny, który jest wartościowym źródłem likopenu i beta-karotenu. To substancje antyoksydacyjne, które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników i mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób, w tym nowotworów. Ponadto zapewnia potas, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Papaja dostarcza w 100 g 43 kcal, 10,8 g węglowodanów, 1,7 g błonnika pokarmowego i 0,5 g białka.
Figa
Figa to owoc egzotyczny charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich i państw Półwyspu Arabskiego. Ma ciemnofioletową skórkę, a kształtem przypomina mały, skórzany woreczek lub niedużą wydłużoną gruszkę. Ich wnętrze jest mięsiste, pomarańczowo-czerwone i słodkie w smaku. Figi są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Stanowią źródło wapnia, potasu, żelaza, magnezu oraz witamin z grupy B. Zawierają także sporo błonnika pokarmowego, który usprawnia proces trawienia i zapewnia uczucie sytości. Owoce można spożywać w całości razem ze skórką. Dużą popularnością cieszą się figi suszone. Figi świeże dostarczają w 100 g ok. 74 kcal, 19 g węglowodanów, 3 g błonnika i 0,8 g białka.
Owoc |
Kaloryczność w 100 g |
Węglowodany |
Białka |
Tłuszcze |
Błonnik |
Witaminy i składniki mineralne |
Kaki |
70 kcal |
18,6 g |
< 1 g |
< 1 g |
3,6 g |
wit. A, C, B, potas |
Mango |
60 kcal |
15 g |
0,8 g |
0,4 g |
1,5 g |
wit. C, beta-karoten, potas, żelazo, cynk, magnez |
Awokado |
160 kcal |
8,5 g |
2 g |
14,5 g |
6,7 g |
sterole roślinne, cynk, potas, żelazo
magnez, kwas foliowy, wit. B, K, C |
Kiwi |
60 kcal |
15 g |
1 g |
0,5 g |
3 g |
wit. C, kwas foliowy, magnez, potas |
Karambola |
31 kcal |
6,7 g |
1 g |
0,3 g |
2,8 g |
wit. C, B |
Granat |
84 kcal |
19 g |
1,7 g |
1,2 g |
4 g |
przeciwutleniacze, wit. z grupy B |
Ananas |
50 kcal |
13 g |
0,4 g |
0,1 g |
1,4 g |
wit. C, potas, żelazo, magnez, wapń |
Miechunka |
60 kcal |
4,5 g |
0,9 g |
3 g |
5,7 g |
wit. C, B, beta-karoten |
Liczi |
66 kcal |
16,5 g |
< 1 g |
< 1 g |
1,3 g |
wit. C, foliany |
Marakuja |
97 kcal |
23 g |
2,2 g |
0,7 g |
10 g |
wit. C, żelazo, błonnik |
Rambutan |
68 kcal |
16 g |
1 g |
< 1 g |
3 g |
wit. C, antyoksydanty, potas, żelazo, miedź |
Pitaja |
50 kcal |
12 g |
1,4 g |
< 1g |
1,9 g |
wit. C, B, potas |
Papaja |
43 kcal |
10,8 g |
0,5 g |
0,1 g |
1,7 g |
likopen, beta-karoten, potas, wit. C, B |
Figa |
74 kcal |
19 g |
0,8 g |
0,3 g |
3 g |
wapń, potas, żelazo, magnez, wit. B |
Owoce egzotyczne to ciekawy sposób na urozmaicenie codziennej diety o nowe, nietypowe smaki i aromaty. Ponieważ zależy nam na różnorodności posiłków, w menu naszych diet występują owoce tropikalne w ciekawych formach. Pojawiają się takie propozycje jak mango lassi, ananas pieczony z korzennymi przyprawami czy cząstki owoców dodane do deseru. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi jadłospisami naszych diet, które są inspirowane kuchniami całego świata. Sprawdź przykładowe menu naszej najbardziej różnorodnej diety pudełkowej niskokalorycznej oraz najbardziej zasobnej w owoce pudełkowej diety wegańskiej.