Dieta ogórkowa należy do monoskładnikowych modeli żywienia, które obiecują natychmiastową utratę kilogramów. Jej zwolennicy przypisują jej także cudowne właściwości detoksykacyjne. Czy jest to więc idealny przepis na szczupłą sylwetkę? Sprawdź, co na ten temat uważa dietetyk.
Spis treści:
- Na czym polega dieta ogórkowa?
- Skuteczność diety ogórkowej
- Dieta ogórkowa – przykładowy jadłospis
Na czym polega dieta ogórkowa?
Dieta ogórkowa to restrykcyjny sposób odżywiania, który – jak sama nazwa wskazuje – bazuje głównie na ogórkach. Jest to model, który powinien być stosowany krótko, jednak istnieją różne warianty czasowe. Najpopularniejszą wersją jest dieta ogórkowa 7-dniowa. W ciągu tygodnia ma ona wspomóc utratę kilogramów oraz oczyścić organizm z toksyn. Jest stosowana najczęściej jako dieta redukcyjna.
Głównym składnikiem posiłków jest zielony ogórek – niskokaloryczne warzywo, które składa się w dużej mierze z wody. Z tego względu idealnie nawadnia w czasie upałów. Zawiera także niewielkie ilości witaminy C, potasu oraz magnezu, ale nie jest uznawany za superfoods (wysokoodżywczy produkt). Kaloryczność tego warzywa to jedynie 14 kcal w 100 g. A zatem, czy stosowanie zielonych ogórków na odchudzanie może być dobrym wyjściem? Niekoniecznie – nie zawsze chodzi o kalorie.
Jadłospis diety ogórkowej nie wyklucza także dodatku innych produktów, ale ogórki powinny znaleźć się w co najmniej 3 posiłkach dziennie. W potrawach można wykorzystywać różnorodne warzywa i owoce, niskotłuszczowy nabiał, chude mięso oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Można spożywać smoothie warzywne, sałatki oraz kanapki – oczywiście z dodatkiem ogórków.
Podczas stosowania tej diety zaleca się rezygnację z alkoholu, soli oraz cukru. Należy także pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów – wody oraz niesłodzonej kawy i herbaty. Warto nadmienić, że osoby, które borykają się z problemami z trawieniem, powinny unikać spożywania ogórków w dużej ilości, ponieważ są one ciężkostrawne.
Sprawdź także: Gotowanie na parze – doskonały sposób na dietetyczne posiłki
Skuteczność diety ogórkowej
Czy dieta ogórkowa to dieta cud? Oczywiście nie. Ten sposób odżywiania wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Przede wszystkim jest to dieta niskokaloryczna i jej wartość energetyczna często nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania organizmu. Nie ma również żadnych zasad dotyczących kompozycji posiłków, przez co menu może nie pokrywać zapotrzebowania zarówno na białko, tłuszcze, węglowodany oraz składniki mineralne i witaminy. Może to prowadzić do niedoborów pokarmowych.
Jej amatorzy nazywają ją „oczyszczającą dietą ogórkową”. Jednak czy naprawdę ogórki są w stanie uwolnić organizm od toksyn? Niestety, ale wszelkie dietetyczne detoksy są mitem. Organizm ma własne mechanizmy detoksykacyjne, za które odpowiadają wątroba, nerki, płuca, jelita oraz skóra. Z tego względu lepiej zadbać o racjonalną, zbilansowaną dietę, która wspomoże ich pracę oraz wesprze metabolizm.
Oczywiście na diecie ogórkowej efekty odchudzania są widoczne, ale wynika to niskiej kaloryczności jadłospisu, co generuje deficyt energetyczny. Przekłada się to na spadek masy ciała, ale głównie beztłuszczowej. Nie warto zastanawiać się, ile można schudnąć na diecie ogórkowej, ponieważ taka metoda odchudzania nie jest trwała i zdrowa. Menu diety ogórkowej jest monotonne i nie przyczynia się do kształtowania zdrowych nawyków, a tylko zmiana przyzwyczajeń dietetycznych jest gwarancją utrzymania szczupłej sylwetki. W innym wypadku trzeba liczyć się z efektem jo-jo.
Sprawdź także: Dieta sokowa – zasady, efekty. Czy warto ją stosować?
Dieta ogórkowa – przykładowy jadłospis
Aby zwizualizować, jak mało urozmaicony i ubogi odżywczo jest ten model żywienia, poniżej przedstawiamy propozycje na przepisy diety ogórkowej. Każdy bazuje na tym niskokalorycznym warzywie, ale zawiera także białko, tłuszcze oraz węglowodany złożone. Jeśli masz za sobą serię nieudanych diet, zachęcamy, aby przetestować catering dietetyczny. Będzie to rozwiązanie, które zwolni Cię z konieczności planowania odchudzających posiłków.
Śniadanie: kanapki z ogórkiem i gotowanym jajkiem
Składniki:
- 3 kromki chleba graham
- łyżeczka oliwy z oliwek
- 1 ogórek
- 1 jajko kurze
- 3 rzodkiewki
Sposób przygotowania:
Jajko ugotuj na twardo. Kromki chleba skrop oliwą i nałóż na nie pokrojone jajko oraz warzywa.
Obiad: sałatka ogórkowa z kurczakiem i grzanką
Składniki:
- 2 ogórki
- 120 g fileta z kurczaka
- pół pomidora
- garść rukoli
- plaster papryki
- łyżeczka oliwy z oliwek
- 1 kromka chleba graham
Sposób przygotowania:
Kurczaka pokrój w kostkę, dopraw ulubionymi ziołami i uduś na patelni z dodatkiem wody. Warzywa pokrój w kostkę, wymieszaj z rukolą i polej oliwą. Podawaj z grzanką z chleba graham.
Kolacja: smoothie ogórkowe z gruszką i pomarańczą
Składniki:
- 1 ogórek
- 1 jabłko
- pół pomarańczy
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki nasion chia
- kilka listków mięty
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki zblenduj na gładkie smoothie. Koktajl najlepiej smakuje schłodzony.