Dieta bananowa, dieta sokowa, a może dieta białkowa? Wciąż przybywa diet, które obiecują pozbycie się zbędnych kilogramów. Czy dieta jogurtowa to dobry sposób odżywiania się i czy działanie jogurtów na odchudzanie jest potwierdzone? Jakich efektów można się spodziewać, stosując jadłospis diety na odchudzanie? Poznaj wady i zalety tego modelu odżywiania i dowiedz się, czy dieta jogurtowa jest skuteczna.
Spis treści
- Na czym polega dieta jogurtowa?
- Wady i zalety diety jogurtowej
- Ile powinna trwać dieta jogurtowa?
- Dieta jogurtowa – przykładowy jadłospis
Na czym polega dieta jogurtowa?
Dieta jogurtowa to rodzaj diety odchudzającej, w której kluczową rolę odgrywają głównie jogurty, kefiry oraz maślanki. Produkty te występują jako element każdego posiłku, a także w ramach przekąsek. Istnieją różne warianty diety jogurtowej np. dieta oparta na samych jogurtach czy kefirach. Celem takiego sposobu odżywiania jest redukcja nadmiernej masy ciała w szybkim czasie, dlatego najczęściej można spotkać się z tzw. 3-dniową dietą jogurtową albo wariantami trwającymi tydzień lub dwa tygodnie.
Wady i zalety diety jogurtowej
Podstawową wadą diety jogurtowej jest brak konkretnie sprecyzowanych zaleceń. W internecie można poczytać wiele porad, ale nigdzie nie wskazano jednoznacznych wytycznych, np. w kwestii kaloryczności diety. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jakie są efekty diety jogurtowej po tygodniu, a nie zastanawia się, czy takie odżywianie jest zdrowe. Warto zastanowić się przede wszystkim, czy dieta jogurtowa jest skuteczna w kontekście trwałego odchudzania.
Oczywiście pomysł wkomponowania w codzienny jadłospis jogurtów czy kefirów jest dobry, ponieważ są one dobrym źródłem np. białka w diecie, jednak nie powinny one dominować w każdym posiłku. Nie można schudnąć za sprawą jedzenia wyłącznie jakiegoś jednego konkretnego produktu, podobnie jak nie ma sposobu, jak schudnąć z brzucha bez pracy nad innymi partiami ciała. Jogurty w magiczny sposób nie pozbywają się tłuszczu. Nawet jedząc jogurty, można przytyć, jeśli kaloryczność będzie przekraczała indywidualne, całkowite zapotrzebowanie na energię. Efekty diety jogurtowej będą zatem zależały od tego, czy będzie utrzymywany deficyty energetyczny. Poza tym warto zauważyć, że diety oparte na jednym produkcie mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych, dlatego nie zaleca się takich monotonnych modeli żywienia.
Opinie o diecie jogurtowej w środowisku dietetyków nie są pochlebne i restrykcyjna, bazująca na jogurtach dieta nigdy nie będzie dobrym wyborem, ale jogurty na diecie mogą stanowić cenny składnik codziennego menu. Są dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, witamin z grupy B (B1, B2, B6 i witaminy B12), kwasu foliowego, witaminy A i magnezu. Poza tym, dzięki cennym bakteriom probiotycznym korzystnie wpływają na zdrowie (np. stymulują układ immunologiczny, chronią przed nowotworami) i mikroflorę przewodu pokarmowego. Nawet w przypadku nietolerancji laktozy, warto sięgać po produkty mleczne w wariantach bez laktozy.
Jeśli nie wiesz, jak powinna wyglądać dieta odchudzająca, skorzystaj z pomocy dietetyka, który dopasuje plan żywienia do potrzeb organizmu. Pomocna w odchudzaniu może być także dieta pudełkowa o odpowiednio dobranej kaloryczności. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za gotowaniem, lub po prostu nie mają czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków.
Sprawdź także: Czy mięso jest zdrowe?
Ile powinna trwać dieta jogurtowa?
W internecie można znaleźć różne warianty tego sposobu odżywiania, np. jadłospis na dwa tygodnie dla diety jogurtowej albo nawet na kilka dni. Nie istnieją jednak konkretne zalecenia w kwestii długości stosowania diety jogurtowej ani żadne badania, które potwierdzałyby osiągnięcie określonych rezultatów w konkretnym czasie. Stosowanie restrykcyjnych, monotonnych diet opartych na zaledwie kilku produktach nigdy nie jest zalecane, nawet krótkoterminowo.
Sprawdź także: Witaminy przyspieszające odchudzanie
Dieta jogurtowa – przykładowy jadłospis
Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać jadłospis diety jogurtowej na 3 dni. Nie rekomendujemy stosowania diety jogurtowej, ale pomysły na dania można wykorzystać jego urozmaicenie codziennego menu. Z uwagi na walory zdrowotne produktów mlecznych w zbilansowanej diecie można wykorzystać np. przepis na sernik z jogurtu greckiego czy pomysły na inne zdrowe desery i przekąski z dodatkiem kefiru, maślanki czy jogurtów.
Dzień 1
Śniadanie: jajeczne placuszki na jogurcie naturalnym ze szpinakiem
II śniadanie: kefir z dodatkiem owoców np. bananów i malin
Obiad: pieczony łosoś i gotowane warzywa z sosem jogurtowym
Podwieczorek: jogurt naturalny z suszonymi owocami np. daktylami
Kolacja: kanapka z wędliną, sałatka z pomidorem, ogórkiem i rzodkiewką polana jogurtem naturalnym
Dzień 2
Śniadanie: musli z jogurtem greckim i orzechami
II śniadanie: koktajl na kefirze z truskawkami i masłem orzechowym
Obiad: kurczak w jogurtowym sosie z curry i cukinią
Podwieczorek: jogurt naturalny z borówkami i sezamem
Kolacja: placuszki szpinakowe z jogurtem i koperkiem
Dzień 3
Śniadanie: owsianka z jogurtem naturalnym i orzechami
II śniadanie: jogurt naturalny z mango i pestkami dyni
Obiad: schab w sosie jogurtowym z pieczarkami i ziemniakami
Podwieczorek: jogurt grecki z miodem, truskawkami i słonecznikiem
Kolacja: pieczone warzywa: cukinia, papryka, bakłażan z dipem jogurtowym i kaszą jaglaną