Picie niewystarczającej ilości wody
Spis treści:
- Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
- Jak sobie pomóc?
Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
Picie niewystarczającej ilości wody
Żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy wypijać dziennie minimum 2 litry płynów. W innym wypadku, żeby chronić się przed utratą wody, będzie zatrzymywał ją w tkance podskórnej. To właśnie woda pozakomórkowa tworzy obrzęki.
Nadmiar soli w diecie
Maksymalne dzienne spożycie soli zalecane przez WHO to 5 gramów, czyli mniej więcej jedna płaska łyżeczka do herbaty. Sód powoduje wiązanie wody w tkankach, a jego nadmiar może powodować obrzęki i wzrost masy ciała, a nawet problemy z nadciśnieniem.
Sprawdź także:
Odżywianie na wakacjach - czego unikać?
Mała aktywność fizyczna
Kiedy prowadzimy siedzący tryb życia, krew w naszych naczyniach krwionośnych krąży wolniej. Przyczynia się to do zastoju płynów w tkankach i może spowodować powstawanie obrzęków nóg.
Zobacz również:
Jak schudnąć z brzucha? Porady dietetyka
Wahania hormonalne
Za zatrzymywanie wody w organizmie może odpowiadać także wysoki poziom estrogenów w stosunku do progesteronu. Sytuacja taka jest normalna w drugiej fazie cyklu, najczęściej kilka dni przed miesiączką, ale bywa również spowodowana źle dobraną antykoncepcją hormonalną i problemami z tarczycą.
Dieta uboga w białko
Jednym z zadań białka jest wiązanie wody. Jeśli jest go za mało, płyny fizjologiczne mogą przesączyć się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych i tym samym powodować obrzęki.
Dowiedz się więcej:
Białko w diecie - rola, niedobór, nadmiar
Nadmiar alkoholu
Alkohol ma działanie zakwaszające i powoduje odwodnienie organizmu. Organizm, chroniąc się przed utratą wody, zgromadzi ją w tkankach podskórnych.
Zobacz też:
Dieta na wakacjach, czyli jak się zdrowo odżywiać?
Jak sobie pomóc?
Żeby poradzić sobie z problemem gromadzenia się wody w organizmie, na początku powinniśmy zadbać o zbilansowaną dietę i wypracować zdrowe nawyki. Zadbaj o to, żeby zawsze mieć pod ręką butelkę wody mineralnej i popijaj ją małymi łyczkami regularnie w ciągu dnia. Zwróć uwagę na to, ile soli spożywasz. Pamiętaj, że gotowe dania, fast-foody i chipsy często w jednej porcji zawierają jej więcej niż zalecana norma. Jeśli z powodu braku czasu na gotowanie zdarza Ci się sięgać po wysokokaloryczne dania instant, rozważ zamówienie cateringu dietetycznego. Ogranicz alkohol, kawę i herbatę, które mogą przyczyniać się do odwodnienia organizmu. Wybieraj produkty bogate w potas, takie jak na przykład banany, pomidory, kakao, rośliny strączkowe i suszone owoce. Komponuj swoje posiłki w odpowiedni sposób, łącząc zawsze składniki o działaniu kwasotwórczym i zasadotwórczym i nie zapominaj o pięciu porcjach warzyw i owoców w ciągu dnia. Jeśli to wydaje Ci się za trudne, z pomocą może przyjść dobrana specjalnie pod Twoje potrzeby dieta pudełkowa. Postaraj się nie siedzieć zbyt długo w jednej pozycji i zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Zbawienne działanie mogą mieć również zioła o działaniu moczopędnym i oczyszczającym, na przykład pokrzywa, łopian, czystek lub bez.