Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Kobieta trzyma się za brzuch z bólu

Helicobacter pylori to bakteria, która infekuje żołądek i może powodować pewne problemy zdrowotne. Szacuje się, że zakażenie dotyczy połowy ludzi na świecie​​. Jeśli zmagasz się z problemami żołądkowymi związanymi z infekcją, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy Helicobacter pylori. Produkty wskazane i zakazane oraz przykładowy jadłospis znajdziesz w niniejszym artykule.

Spis treści

  1. Co to jest Helicobacter pylori?
  2. Jak przebiega zapalenie żołądka?
  3. Jakie zmiany w diecie należy wprowadzić przy Helicobacter pylori?
    • Co jeść przy Helicobacter pylori?
  4. Czego nie jeść przy Helicobacter pylori?
  5. Dieta przy Helicobacter pylori – przykładowy jadłospis

Co to jest Helicobacter pylori?

H. pylori jest powszechną przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bakterie mnożą się w warstwie śluzu wyściełającej oba te narządy układu pokarmowego. Helicobacter wydziela specjalny enzym (ureazę), który stanowi swego rodzaju ochronę przed bakteriobójczym środowiskiem. Enzym ten przekształca mocznik w amoniak, co chroni bakterie przed kwasem żołądkowym.

Objawy zakażenia H. pylori to najczęściej:

  • ból brzucha,
  • utrata apetytu,
  • częste odbijanie,
  • wzdęcia,
  • niezamierzona utrata wagi,
  • nudności,
  • wymioty,
  • anemia (niedokrwistość)​​​​.

Należy jednak zaznaczyć, że wiele osób zakażonych H. pylori nie zauważa żadnych dolegliwości i przechodzi infekcję bezobjawowo. Niektóre przypadki zakażenia H. pylori mogą jednak prowadzić do poważniejszych komplikacji: wrzodów, zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z podejrzeniem zakażenia poddały się odpowiednim badaniom i leczeniu, przestrzegając przy tym zasad diety przy Helicobacter pylori.

Młoda osoba trzyma się za brzuch

Zakażenie H. pylori jest zwykle przenoszone z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt ze śliną, wymiocinami lub stolcem. Może być również rozprzestrzeniane przez zanieczyszczoną żywność lub wodę​​. Ryzyko zakażenia jest większe w przypadku życia w przeludnionych warunkach, bez niezawodnego dostępu do czystej wody oraz u osób mieszkających z kimś, u kogo występuje (zdiagnozowane lub nie) zakażenie H. pylori​​.

Jak przebiega zapalenie żołądka?

Objawy związane z zapaleniem żołądka to zazwyczaj:

  • ból lub pieczenie w górnej części brzucha, które może nasilać się lub łagodzić w zależności od spożywania posiłków
  • nudności,
  • wymioty,
  • uczucie pełności w górnej części brzucha po jedzeniu.

Jeśli zauważysz u siebie dyskomfort związany z jedzeniem lub inne niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, w celu zdiagnozowania przyczyn problemów. Zapalenie żołądka wywołane przez Helicobacter pylori może też przebiegać bezobjawowo.

Warto pamiętać, że dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu i profilaktyce zapalenia żołądka. Zalecane jest przestrzeganie zasad diety lekkostrawnej, unikanie alkoholu, przypraw, a także produktów, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. Ważne jest również regularne monitorowanie stanu zdrowia, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały przypadki wrzodów lub nowotworów żołądka​​. Pomóc może lekkostrawna dieta pudełkowa.

Jakie zmiany w diecie należy wprowadzić przy Helicobacter pylori?

Zmiana diety przy bakterii Helicobacter pylori jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiednie jedzenie może wspomagać leczenie, łagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że dieta przy leczeniu Helicobacter ma charakter okresowy. Należy stosować ją tylko w czasie leczenia i rekonwalescencji i nie ma konieczności przestrzegania zaleceń przez całe życie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój jadłospis będzie w tym czasie dobrze zbilansowany, rozważ skorzystanie z diety pudełkowej opracowanej przez doświadczonego dietetyka.

Przepisy diety przy Helicobacter pylori powinny opierać się na zasadach diety lekkostrawnej, która ma na celu maksymalne odciążenie układu pokarmowego i wspomaganie regeneracji stanu zapalnego żołądka.

Dieta lekkostrawna opiera się na kilku kluczowych elementach.

  1. Ogranicz spożycie błonnika pokarmowego do ok. 25 g/dzień. Unikaj pełnoziarnistych produktów zbożowych i wybieraj te na bazie oczyszczonych zbóż. Co jeść przy bakterii Helicobacter? Drobne kasze (manna, kuskus, perłowa), biały ryż, drobne makarony pszenne, białe pieczywo, bułki kajzerki, czy dobrze ugotowane płatki jaglane i ryżowe.
  2. Pamiętaj o źródłach białka – zwracaj uwagę na to, aby produkty bogate w białko nie dostarczały dużej ilości tłuszczów. Sięgaj po chudy drób (pierś z kurczaka, indyka), białe ryby (mintaja, dorsza), odtłuszczony lub niskotłuszczowy nabiał (mleko <2%, chudy twaróg, jogurty naturalne) i jajka ugotowane na miękko (jeśli dobrze tolerujesz żółtko). Z roślinnych źródeł białka możesz wybrać miękkie tofu, jednak nasiona roślin strączkowych mogą okazać się już zbyt ciężkostrawne.
  3. Uwzględnij w jadłospisie – w odpowiednich porcjach – nienasycone kwasy tłuszczowe. Chociaż w diecie lekkostrawnej zaleca się ograniczenie tłuszczów, nie oznacza to, że należy je zupełnie wyeliminować. Mają działanie przeciwzapalne i redukują stres oksydacyjny. Do posiłków dodawaj: orzechy, nasiona i pestki (w zmielonej lub bardzo drobno posiekanej postaci), oleje roślinne — oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany (1 łyżeczka lub ok. 1/4 awokado).
  4. Włącz do diety pokarmy bogate w antyoksydanty, ale zwróć uwagę na formę podania. Wybieraj produkty, które możesz upiec, ugotować, zblendować na pastę lub zjeść w bardzo drobno posiekanej postaci. Mimo tego, że obróbka może nieco zmniejszyć zawartość korzystnych składników aktywnych, to zdecydowanie poprawi strawność owoców i warzyw, a to jest najistotniejsze w diecie przy Helicobacter pylori. Jadłospis powinien być łagodny dla żołądka.
  5. Dbaj o odpowiednie nawodnienie – pij duże ilości wody, herbat ziołowych i bulionów.

Sprawdź także: Antyoksydanty w żywności – czym są przeciwutleniacze?

Kobieta pije herbatę

Co jeść przy Helicobacter pylori?

Wśród naturalnych metod leczenia infekcji Helicobacter pylori coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie ziół i przypraw. Naturalne środki mogą wspomagać proces leczenia, działać przeciwko bakteriom i łagodzić objawy zapalenia żołądka. Zalecane są głównie: kurkuma, oregano, czosnek, cynamon i imbir – właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tych przypraw wspomagają organizm w walce z H. pylori.

Warto zaznaczyć, że niektóre z zalecanych produktów, np. czosnek i imbir, chociaż wykazują działanie bakteriobójcze, mogą działać drażniąco na układ pokarmowy, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie diety do reakcji organizmu. Pamiętaj też, że niektóre zioła i przyprawy owszem, mogą być pomocne, ale nie zastąpią konwencjonalnego leczenia medycznego.

Kanapki z pastą z cukinii

Po antybiotykoterapii konieczne może być także wsparcie mikroflory jelitowej, ponieważ przyjmowane leki mogą zaburzać jej równowagę. Probiotyki i prebiotyki odgrywają tu kluczową rolę. Probiotyki dostarczają korzystne bakterie, a prebiotyki są „pokarmem” dla dobrych bakterii w jelitach i wspierają ich wzrost oraz aktywność​​.

Pamiętaj, aby po zakończeniu leczenia ponownie przetestować obecność H. pylori, aby upewnić się, że terapia była skuteczna​​​​. W przypadku nieskutecznego leczenia może być konieczne zastosowanie innych kombinacji antybiotyków.

Napar z ziół

Czego nie jeść przy Helicobacter pylori?

To, jaką dietę przy Helicobacter będziesz stosować, jest naprawdę bardzo ważne. Niektóre pokarmy mogą nasilać objawy zapalenia żołądka. Które produkty warto wykluczyć z diety przy zakażeniu H. pylori?

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • warzywa wzdymające,
  • strączki,
  • cytrusy: cytryny, pomarańcze, limonki i grejpfruty,
  • ostre przyprawy: pieprz, curry, ostra papryka, chili,
  • konserwy,
  • tłuste i smażone jedzenie,
  • żywność wysokoprzetworzoną,
  • kwaśne pokarmy i napoje,
  • mocną czarną kawę i czarną herbatę,
  • napoje gazowane,
  • alkohol.

Pamiętaj, że warto również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Leczenie dietą w przypadku H. pylori powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta.

Sprawdź także: Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Dieta przy Helicobacter pylori – przykładowy jadłospis

Podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaką dietę przy Helicobacter pylori warto stosować, przyjrzyj się przykładowym jadłospisom. Oto pomysły na proste dania, które możesz uwzględnić w jadłospisie diety przy Helicobacter pylori.

Śniadanie: kaszka manna ugotowana na mleku, z dodatkiem przetartego banana, masła orzechowego, cynamonu i jogurtu typu skyr

Kasza manna na mleku z bananem i masłem orzechowym

II Śniadanie: kisiel z przetartych mrożonych truskawek na mące ziemniaczanej

Obiad: klarowna zupa z dorsza z cukinią, szpinakiem, marchewką i drobnym makaronem pszennym. Polana oliwą i jogurtem naturalnym

Zupa z dorsza ze szpinakiem i makaronem

Podwieczorek: tost z awokado, chudą wędliną i passatą pomidorową

Kolacja: kanapki na chlebie pszennym z pastą z pieczonej cukinii, oleju lnianego i chudego twarogu.

 

Brązowe jajka ze słomą na drewnianym tle
Przepisy, Ciekawostki
24.10.2024

Dieta jajeczna 3-dniowa — na czym polega oraz jakie daje efekty?

Próbujesz różnych diet odchudzających i masz wrażenie, że żadna dieta nie działa? Popularnym sposobem na szybką utratę masy ciała jest 3-dniowa dieta jajeczna, w różnych wariantach. Dowiedz się, czy dieta jajeczna jest najskuteczniejsza w przypadku odchudzania i jakie są jej konsekwencje dla zdrowia.

Dieta jajeczna 3-dniowa — na czym polega oraz jakie daje efekty?
kasza jaglana na drewnianej łyżce
Przepisy, Ciekawostki
22.10.2024

Dieta jaglana – co to za rodzaj diety? Efekty oraz przykładowe menu

Dieta jaglana staje się coraz popularniejsza. Często stosowana jest jako detoks, który ma oczyścić organizm z toksyn. Sięgają po nią także osoby, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy. Efekty diety jaglanej mogą być korzystne zarówno dla zdrowia, jak i sylwetki.

Dieta jaglana – co to za rodzaj diety? Efekty oraz przykładowe menu
Nóż i widelec związane miarką
Porady dietetyka
21.10.2024

Dieta głodówkowa – czy jest zdrowa? Efekty i skutki uboczne

Głodówki wywołują liczne kontrowersje. Niektórzy uznają je za skuteczną metodę na szybką utratę wagi, ale wpływ na zdrowie bywa kwestionowany. Dieta „głodówka” występuje w różnych wariantach zakładających stosowanie okien żywieniowych, kilkudniowych postów lub menu skrajnie niskokalorycznego. Dowiedz się więcej i przekonaj się, czy warto w ogóle interesować się tym, jakie są efekty głodówki po tygodniu.

Dieta głodówkowa – czy jest zdrowa? Efekty i skutki uboczne

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję