Na czym polega dieta pescowegetariańska? Komu może przynieść najwięcej korzyści? Więcej ryb, warzyw, owoców i produktów zbożowych - czy to może szkodzić? Sprawdź, czy i dlaczego dieta pescowegetariańska może być Twoją ulubioną!
Spis treści:
- Dieta pescowegetariańska - krótki przewodnik
- Pesco znaczy ryba
- Dieta pescowegetariańska - dla kogo tak, dla kogo nie?
- Czy na diecie pescowegetariańskiej się chudnie?
Dieta pescowegetariańska - krótki przewodnik
Steve Jobs, David Duhovny i Zofia - królowa Hiszpanii ... to tylko wybrani znani pescowegetarianie. Ten rodzaj diety cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. I nie ma się czemu dziwić - nie dość, że dieta jest różnorodna, ponieważ pozwala na korzystanie z większej ilości produktów niż dieta wegetariańska, to umożliwia również utrzymanie w świetnej formie ciała i umysłu. Sprawdza się w przypadku osób, które pragną dbać o linię, ale również może działać profilaktycznie względem wielu chorób, takich jak: otyłość, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Ponadto wyeliminowanie mięsa z diety zmniejsza ryzyko raka jelita grubego i raka żołądka, choroby uchyłkowej jelit, kamicy nerkowej, zaćmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu metabolicznego oraz niedoczynności tarczycy. Pescowegetarianizm to nic innego jak dieta wegetariańska, w menu której:
- nie ma mięsa (wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny ani drobiu),
- są inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka czy produkty mleczne (nie występują one w diecie pescowegańskiej),
- nie może zabraknąć ryb i/ lub owoców morza.
Dieta obfituje w zdrowe produkty zbożowe oraz owoce i warzywa. Białe pieczywo, ciasta i ciasteczka - choć nie są zakazane, lepiej zastąpić pełnoziarnistym chlebem i bułkami (np. z pszenicy orkisz, graham lub żytnim) i oraz kaszami (gryczaną, jęczmienną, jaglaną).
Wniosek? Z produktów dopuszczalnych w diecie pescowegetariańskiej można przygotować naprawdę różnorodne i pyszne posiłki. Zwłaszcza, że potrawy z ryb nie kończą się wcale na panierowanym filecie z mintaja, znanym z piątkowych obiadów w szkolnej stołówce.
Pesco znaczy ryba
Dieta pescowegetariańska nie bez powodu ma w swojej nazwie łacińskie słowo oznaczające rybę. Ani dietetycy, ani lekarze nie mają wątpliwości, że ryby to źródło cennych składników odżywczych, które pomagają:
- zwalczać stany zapalne w organizmie, zapobiegać chorobom serca i kłopotom z pamięcią (kwasy Omega-3!),
- utrzymywać poziom cholesterolu na wzorowym poziomie (zdrowe tłuszcze!),
- dbać o odporność, kości i zęby oraz dobry nastrój (naturalne źródło witaminy D!),
- chronić organizm przed anemią, osłabieniem , negatywnymi skutkami stresu (witamina B12!),
- dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry (naturalne źródło witaminy E!),
- usuwać z organizmu toksyny powodujące stany zapalne i zapobiegać nowotworom oraz chorobom autoimmunologicznym takim jak np. Hashimoto, łuszczyca czy stwardnienie rozsiane (selen!),
- dbać o prawidłową pracę hormonów tarczycy, a więc o właściwe funkcjonowanie: układu nerwowego, mięśni i serca (jod!).
Ryby zawierają również pełnowartościowe białko, co jest ważne zwłaszcza w przypadku osób, które nie chcą lub nie lubią jeść mięsa. Największe ilości wymienionych wyżej składników odżywczych znajdziesz w tłustych, morskich rybach. Najlepiej żyjących dziko (hodowle, gdzie "produkuje" się ryby na masową skalę od dawna budzą kontrowersje). Do najzdrowszych gatunków zalicza się: makrelę, halibuta, szprota, śledzia, dorsza i łososia.
Dieta pescowegetariańska - dla kogo tak, dla kogo nie?
Choć pescowegetarianizm, porównywany do diety śródziemnomorskiej i japońskiej, jest bardzo zdrowy - to nie zawsze dobry wybór. Przede wszystkim dotyczy to osób z nietolerancją pokarmową lub alergią na owoce morza lub niektóre gatunki ryb. Dieta pescowegetariańska zawiera również produkty zawierające gluten i laktozę - w przypadku uczulenia lub alergii należy je wyeliminować.
Jeśli nie lubisz ryb lub przeszkadza Ci ich charakterystyczny zapach - dieta pescowegetariańska również nie będzie najlepszym z wyborów. Z kolei wegetarianie i weganie nie zdecydują się na nią ze względów ideologicznych.
Czym wówczas można i trzeba zastąpić ryby w codziennej diecie? Przede wszystkim produktami bogatymi w omega 3. W menu obowiązkowo powinny znaleźć się:
- orzechy włoskie,
- oleje: rzepakowy, lniany,
- produkty sojowe,
- nasiona chia,
- siemię lniane,
- migdały,
- pestki dyni.
Ważne też, by pamiętać, że zapotrzebowanie na kwasy omega 3 jest większe w przypadku mężczyzn niż kobiet.
Czy na diecie pescowegetariańskiej się chudnie?
Pescowegetarianim może, lecz nie musi prowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Owszem, na diecie pescowegetariańskiej można schudnąć zdrowo i przyjemnie, ale pod warunkiem odpowiedniej liczby kalorii spożywanych posiłków, najlepiej wraz z włączeniem ulubionych form aktywności fizycznej.
W naszej ofercie diet pudełkowych znajdziesz dietę pudełkową wegetariańską + ryby w aż sześciu wariantach kalorycznych: 1000, 1200, 1500, 1800, 2000 i 2200 kcal. Czemu aż tyle opcji? By efektami i smakiem tej diety mogły cieszyć się wszystkie osoby, które:
- po prostu dbają o linię,
- prowadzą mniej lub bardziej aktywny tryb życia,
- chcą zwiększyć masę ciała,
- marzą o wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
W przypadku wątpliwości co do wariantu diety wegetariańskiej z rybami lub innej - zawsze chętnie pomożemy. Zapraszamy do kontaktu!