Dieta kisielowa jest rodzajem diety odchudzającej, która cieszy się popularnością na internetowych forach. Ile kalorii ma kisiel i czy kisiel jest zdrowy? Czy na odchudzanie warto zastosować dietę opartą na kisielu? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Spis treści:
- Na czym polega dieta kisielowa?
- Czy kisiel jest kaloryczny?
- Czy kisiel jest lekkostrawny?
- Czy kisiel jest dobry na odchudzanie?
- Jakie efekty daje dieta oparta o kisiel?
- Dieta kisielowa – przykładowy jadłospis
Na czym polega dieta kisielowa?
Zasady diety kisielowej są proste i chociaż istnieje kilka wariantów tego modelu żywienia, wszystkie bazują na podobnych założeniach. Najczęściej dieta kisielowa – jak sama nazwa wskazuje – bazuje na kisielu, a dodatkowo uwzględnia się w niej w niewielkiej ilości warzywa i owoce. Dietę tę stosuje się zazwyczaj przez okres 1 tygodnia.
Sprawdź także: „Dieta cud” – czy istnieje?
Czy kisiel jest kaloryczny?
Kisiel to popularny, smaczny, słodki i niskokaloryczny deser, który może zastąpić słodycze. Kaloryczność kisielu zależy głównie od jego składników, np. rodzaju skrobi (mąka ziemniaczana ma nieco inną kaloryczność niż np. mąka kukurydziana) oraz dodatków (cukier i słodziki różnią się kalorycznością). W celu obniżenia energetyczności posiłków w przepisach diety kisielowej zaleca się wykorzystywać słodziki. Standardowa porcja kisielu (około 200–250 ml) przygotowanego według tradycyjnej receptury, bez dodatku cukru, ma zaledwie ok. 50 kcal.
Czy kisiel jest lekkostrawny?
Kisiel składa się głównie z wody i skrobi, nie zawiera tłuszczu ani białka, które mogą być trudniejsze do strawienia, więc jest uznawany za posiłek lekkostrawny
Czy kisiel jest dobry na odchudzanie?
O efekcie odchudzającym nie decydują konkretne produkty, ale deficyt kaloryczny. Nie istnieją ani odchudzające, ani tuczące składniki. Nawet niskokaloryczne posiłki spożywane w nadmiarze mogą powodować przyrost wagi i przeciwnie – wysokokaloryczne jedzenie sumarycznie nieprzekraczające zapotrzebowania może powodować chudnięcie. Jeśli organizm będzie otrzymywał mniej kalorii, niż wydatkuje, rezultatem będzie spadek masy ciała. Warto jednak zauważyć, że kisiel nie jest źródłem białka, tłuszczu ani niezbędnych składników odżywczych i witamin, dlatego nie zapewni uczucia sytości i nie odżywi organizmu.
Jakie efekty daje dieta oparta o kisiel?
Dieta oparta głównie na spożywaniu kisielu może przynieść pewne efekty, ale należy pamiętać, że jest to jadłospis o bardzo niskiej kaloryczności, dlatego nie jest on zalecany. Nie warto się zastanawiać, jakie efekty przynosi dieta kisielowa po tygodniu, bo nawet jeśli doprowadzi do spadku masy ciała, po jej zakończeniu kilogramy wrócą. Co ważne, efekty diety kisielowej są nie tylko nietrwałe, ale i pozorne. Często mniejsza wartość na wadze wynika po prostu z utraty wody i zmniejszenia beztłuszczowej masy ciała.
Dieta kisielowa jest uboga w wiele niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Długotrwałe stosowanie takiego jadłospisu może prowadzić do niedożywienia i niedoborów składników odżywczych. Dieta kisielowa nie jest zrównoważonym planem żywieniowym, dlatego nie przynosi długoterminowych korzyści zdrowotnych. Efekty po diecie kisielowej to często zaburzenia metaboliczne, rozregulowana gospodarka insulinowa i trudności w odchudzaniu w przyszłości.
Oczywiście kisiel z tapioki lub siemienia lnianego albo pudding chia czy budyń jaglany to dania, które warto włączyć do jadłospisu, np. zamiast słodyczy. Tego typu desery mogą zaspokoić ochotę na ciasteczka czy inne słodzone przekąski i sprzyjać odchudzaniu, ale nie powinny stanowić głównych dań w menu.
Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, ale nie wiesz, co jeść na spalanie tłuszczu i jak zbilansować jadłospis, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego dietetyka. Specjalista zadba, by proces redukcji przebiegł zdrowo i dopasuje menu do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu. W porozumieniu z nim możesz też wybrać catering dietetyczny o odpowiednio dobranej kaloryczności. Dzięki diecie pudełkowej odchudzanie staje się banalnie proste i nie oznacza wyrzeczeń i przestrzegania radykalnych zasad.
Sprawdź także: Dieta sokowa – zasady, efekty. Czy warto ją stosować?
Dieta kisielowa – przykładowy jadłospis
Podkreślamy, że stosowanie monodiet i restrykcyjnych metod odchudzania nie jest zalecane przez lekarzy i dietetyków. Poniższy przykładowy jadłospis diety kisielowej zamieszczamy wyłącznie po to, by zwizualizować, jak nieodżywcza i uboga w wartościowe składniki jest ta metoda odchudzania.
Śniadanie: kisiel z jagodami
II śniadanie: kisiel z siemienia lnianego z malinami
Obiad: kisiel wiśniowy, surówka z marchewki i jabłka
Podwieczorek: kisiel z gruszką
Kolacja: kisiel jabłkowy, gotowane warzywa np. brokuł i kalafior