13.11.2023

Dieta karniwora – zasady i potencjalne skutki jedzenia wyłącznie mięsa

zasady diety karniwora

W Polsce coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak wygląda ich codzienny jadłospis. Według najnowszych badań aż 30% Polaków deklaruje, że stosuje jakąś formę diety. Wśród wszystkich opcji jedna dieta wyróżnia się kontrowersyjnością i rosnącą popularnością – dieta karniwora. To podejście żywieniowe, w którym głównym składnikiem jest mięso. Czy dieta karniwora jest zdrowa? Jakie są jej zasady? Jakie są skutki jedzenia samego mięsa?

Spis treści:

  1. Co to takiego dieta karniwora?
  2. Zasady żywienia w diecie karniwora
  3. Czy dieta karniwora jest odpowiednia dla każdego?
  4. Karniworyzm a zdrowie – korzyści i potencjalne ryzyko takiego podejścia żywieniowego
  5. Dieta karniwora – korzyści dla zdrowia
  6. Dieta karniwora – ryzyko dla zdrowia
  7. Efekty diety karniwora

Co to takiego dieta karniwora?

Czy dieta karniwora nic Ci nie mówi? To może bliższe będzie Ci pojęcie diety mięsnej? Oba terminy opisują model żywienia, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Na dietę karniwora możemy trafić, szukając odpowiedzi na pytania: jak szybko schudnąć, jak dbać o zdrowe odżywianie na wakacjach czy jak skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Według zwolenników diety karniwora ten model żywienia ma wiele zalet. Najprostsza definicja dieta karniwora, zwanej dietą mięsożercy, opisuje ją jako ekstremalną formę diety ketogenicznej, czyli skrajnie ograniczającej spożycie węglowodanów.

Główna zasada diety karniwora wskazuje, by spożywać jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego i wyeliminować z jadłospisu zboża, warzywa, owoce, orzechy, pestki i nasiona, a tym samym wszystkie produkty, do których produkcji wykorzystuje się surowce roślinne (np. mąkę, kasze, makarony, pieczywo, tofu itp.).

czy na diecie karniwora można jeść tylko mięso

Geneza diety karniwora związana jest z dr. Shawnem Bakerem, amerykańskim lekarzem i byłym chirurgiem ortopedą, który opracował zasady tego modelu żywienia i stał się jego głównym zwolennikiem i promotorem. Dr Baker, kierując się własnymi doświadczeniami i obserwacjami, postanowił całkowicie zrezygnować ze spożycia produktów roślinnych na rzecz mięsa. Uważa on, że taka dieta jest zgodna z naszą ewolucyjną przeszłością i może przynieść liczne korzyści zdrowotne. Zwolennicy diety sugerują, że taki model żywienia może poprawić stężenie glukozy we krwi, redukować stany zapalne i przyczyniać się do lepszego samopoczucia. Teorie te są jednak bardzo kontrowersyjne i dzielą środowisko medyczne.

Warto podkreślić, że nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo diety karniwora. Efekty opisywane przez osoby stosujące ten model żywienia mogą być jednak zachęcające. Co ciekawe, zwolennicy wymieniają zarówno liczne zalety, jak i wady diety karniwora, czyli niepokojące skutki uboczne. Warto również zauważyć, że oficjalny profil dr. Bakera obecnie obserwuje ponad 300 tysięcy osób (https://www.instagram.com/shawnbaker1967/). Ile spośród nich faktycznie praktykuje tak restrykcyjną mięsną dietę?

Choć dieta karniwora budzi wiele kontrowersji, jej popularność rośnie, a efekty są przedmiotem licznych dyskusji i badań. Przyjrzyjmy się bliżej jej głównym zasadom.

co można jeść na diecie karniwora

Zasady żywienia w diecie karniwora

Co to jest dieta karniwora i jakie są jej główne zasady? Jak już wspominaliśmy, jest to forma żywienia, która koncentruje się na spożywaniu wyłącznie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zatem to, na czym polega dieta karniwora to po prostu spożywanie głównie mięsa, podrobów, bulionów kolagenowych (rosołu) i tłuszczów zwierzęcych.

W praktyce menu diety może być różnorodne, uwzględniając różne gatunki mięs (od czerwonych po białe), a także ryby i owoce morza. Nawet w przypadku stosowania bardzo ścisłej diety mięsnej, jej twórca dopuszcza spożycia jaj i wysokotłuszczowych produktów mlecznych. Warto również wspomnieć, że w diecie zaleca się stosowanie jedynie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, smalec, czy łój wołowy, i rekomenduje się całkowite wykluczenie tłuszczów roślinnych, takich jak oleje, oliwy, czy margaryny.

Sprawdź także: Rola ryb w diecie

jakie mięso jeść na diecie karniwora

Zasady diety nie określają ścisłej liczby posiłków w ciągu dnia ani konkretnego czasu, kiedy należy je spożywać. Na oficjalnej stronie można znaleźć wzmianki dr. Bakera o suplementacji elektrolitów, jednak nie pojawiają się tam żadne konkretne dawki, czy zalecenia dotyczące uzupełniania diety o konkretne witaminy czy składniki mineralne. Nie wiadomo zatem, skąd organizm ma je pobierać.

Przepisy diety karniwora są nieskomplikowane i nie uwzględniają trudnych do zdobycia składników czy czasochłonnych technik kulinarnych.

dla kogo polecana jest dieta karniwora

Czy dieta karniwora jest odpowiednia dla każdego?

Możemy spotkać osoby, które ślepo wierzą w potencjalne korzyści wyeliminowania z jadłospisu produktów roślinnych na rzecz mięsa, jednak czy dieta karniwora będzie odpowiednia i bezpieczna dla każdego?

Po pierwsze, już na wstępie należy podkreślić, że dieta karniwora jest bardzo restrykcyjna. Eliminuje wiele produktów roślinnych, które są znane ze swoich korzyści zdrowotnych i dostarczają niezbędne składniki odżywcze. Po drugie, brakuje jednoznacznych badań naukowych potwierdzających jej długoterminowe pozytywne rezultaty.

Co więcej, istnieją uzasadnione podejrzenia, że dieta ta może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Duża ilość cholesterolu i niska podaż błonnika w diecie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i niektórych form nowotworów.

Zanim zdecydujesz się na dietę karniwora, warto zastanowić się nad jej długoterminowymi skutkami dla zdrowia i środowiska. Pamiętaj, że każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i przed wprowadzeniem znaczących zmian w swoim stylu żywienia zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

skutki stosowania diety karniwora

Karniworyzm a zdrowie – korzyści i potencjalne ryzyko takiego podejścia żywieniowego

Karniworyzm obiecuje utratę wagi i poprawę stanu zdrowia, a niektórzy twierdzą, że może pomóc również w unormowaniu stężenia glukozy we krwi. Jak jest naprawdę?

Dieta karniwora – korzyści dla zdrowia

Zacznijmy od korzyści, jakie menu diety karniwora rzekomo zapewnia. Podobno dzięki niemu można dostarczyć organizmowi dobrze przyswajalne żelazo, co potencjalnie mogłoby być korzystne np. w przypadku osób z anemią. Oczywiście żelazo w diecie to niezbędny składnik odżywczy, jednak czy pozyskiwanie go wyłącznie z mięsa, kosztem innych mikroelementów i witamin, jest rozsądne? Niekoniecznie.

Przyglądając się przepisom diety karniwora, łatwo zauważyć, że dania są bogate w proteiny. Czy zatem ten model żywienia może pomóc w budowaniu masy mięśniowej? Pełnowartościowe białko w diecie jest oczywiście niezbędna, a w przypadku sportowców wręcz kluczowe, ale jego wysokie spożycie bez uwzględnienia w jadłospisie innych składników odżywczych z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów.

produkty dozwolone w diecie karniwora

Dieta karniwora – ryzyko dla zdrowia

Przykładowy jadłospis diety karniwora pokazuje, że jest to menu pozbawione istotnych dla organizmu warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, bogatych w witaminy, cenne składniki odżywcze i błonnik. Dieta tego typu może prowadzić do bardzo poważnych problemów z zaparciami oraz znacznego pogorszenia stanu mikroflory jelitowej. Co gorsza, badania wykazały, że wysokie spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego.

Sprawdź także: Czy mięso jest zdrowe? Plusy i minusy diety pescowegetariańskiej

Dieta karniwora może mieć również istotny wpływ na lipidogram, czyli profil lipidowy w organizmie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu pojawia się ryzyko zwiększenia poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), co może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie może dojść do obniżenia poziomu cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu), co również jest niekorzystne dla zdrowia serca.

mięso drobiowe w diecie karniwora

Efekty diety karniwora

Czy dieta karniwora przynosi korzystne efekty? Ostatecznie, jeśli chodzi o długoterminowe konsekwencje dla zdrowia, dieta karniwora może zwiększyć ryzyko poważnych schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy zawału serca.

Potencjalnie korzystny wpływ na zdrowie takiego modelu żywienia nie jest potwierdzony badaniami, a pozytywne efekty stosowania diety opartej jedynie na produktach pochodzenia zwierzęcego są wątpliwe.

Jeśli szukasz bezpiecznego sposobu na poprawę zdrowia poprzez stosowanie diety, warto udać się na konsultacje do wykwalifikowanego dietetyka lub zdecydować się na sprawdzony catering dietetyczny — wysokiej jakości dieta pudełkowa to gwarancja menu, które dostarczy Twojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bez konieczności stosowania niebezpiecznych restrykcji żywieniowych.

 

Śniadanie w diecie przy boreliozie
Przepisy, Porady dietetyka
29.01.2025

Dieta przy boreliozie – co można jeść a czego lepiej unikać?

Borelioza jest groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze i może objawiać się na różne sposoby, a symptomy mogą zmieniać się w zależności od stadium. Oprócz stosowania leków na przebieg choroby może wpłynąć odżywianie. Sprawdź, jaka dieta przy boreliozie sprawdzi się najlepiej i co jeść przy boreliozie.

Dieta przy boreliozie – co można jeść a czego lepiej unikać?
Kanapki z hummusem jajkiem ogórkiem i papryką
Przepisy, Porady dietetyka
28.01.2025

Dieta przedcukrzycowa – z czego powinien składać się jadłospis osoby w stanie przedcukrzycowym?

Cukrzyca jest często określana pierwszą niezakaźną pandemią świata. Skala problemu jest bardzo duża. Już w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy rozwoju schorzenia, warto zadbać o odpowiednie leczenie stanu przedcukrzycowego. Polega ono przede wszystkim na zmianie stylu życia. Dowiedz się, co jeść w stanie przedcukrzycowym i jaka dieta dla stanu przedcukrzycowego jest zalecana przez dietetyków.

Dieta przedcukrzycowa – z czego powinien składać się jadłospis osoby w stanie przedcukrzycowym?
Bułka wieloziarnista z ogórkiem i pomidorem
Porady dietetyka
27.01.2025

Dieta przed ciążą – czyli jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Wiemy, iż styl życia obojga rodziców i ich nawyki żywieniowe w istotnym stopniu wpływają nie tylko na przebieg ciąży i połogu, ale i na zdrowie dziecka przez całe życie. Ważne jest zatem nie tylko odpowiednie żywienie i suplementacja w czasie ciąży, ale i dieta przed zajściem w ciąże. Poznaj porady dietetyka dotyczące tego, jak przygotować się na ciążę i sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla planujących ciążę kobiet.

Dieta przed ciążą – czyli jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję