09.07.2024

Dieta dla grupy krwi 0 – jak odżywiać się zgodnie z grupą krwi?

Kobieta robi notatki odnośnie swojej diety

Odżywianie zgodnie z grupą krwi 0 bazuje na zaleceniach Petera J. D'Adamo. Lekarz zasugerował, że powinno się stosować dietę pod grupę krwi, zawierającą określone rodzaje pokarmów w zależności od antygenów krwinek czerwonych. W koncepcji dla każdej z grup przewidziano odmienne zalecenia bazujące na mechanizmach ewolucyjnych. Jedzenie zgodne z grupą krwi w teorii ma poprawiać stan zdrowia, zwiększać poziom energii i zapobiegać chorobom.

Spis treści:

  1. Dieta a grupa krwi
  2. Korzyści wynikające z diety dostosowanej do grupy krwi
    • Grupa krwi a jedzenie – jaki jest między nimi związek?
  3. Wady i zalety diety dla grupy 0
  4. Przykładowe przepisy dla grupy krwi 0

Dieta a grupa krwi

Dieta zgodna z grupą krwi to koncepcja żywienia, która sugeruje, że ludzie powinni spożywać określone rodzaje pokarmów w zależności od swojej grupy krwi w celu:

  • poprawy stanu zdrowia,
  • poprawy trawienia,
  • utrzymania prawidłowej masy ciała,
  • zwiększenia poziomu energii,
  • zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych, np. chorób układu krążenia.

Koncepcja została zapoczątkowana przez Petera J. D'Adamo, który opisał ją w swojej książce Eat Right 4 Your Type1. Zdaniem autora grupa 0 jest pierwotną „przodkową” grupą krwi pierwszych ludzi, którzy byli łowcami-zbieraczami i stosowali dietę bogatą w białko zwierzęce. Grupa A ewoluowała, gdy ludzie zaczęli uprawiać ziemię i zaczęli jeść bardziej wegetariańsko, a grupa krwi B występowała wśród plemion koczowniczych, które spożywały duże ilości produktów mlecznych. Grupa AB miała wyewoluować w wyniku zmieszania się osób z grupą krwi A i B, dlatego zalecenia dla grupy AB łączą w sobie wytyczne dla osób z grupą krwi A i B.

Zadowolona kobieta spożywa posiłek

Osobom z grupą krwi 0 zaleca się spożywać:

  • żywność wysokobiałkową,
  • duże ilości mięsa, np. kurczaka, indyka, cielęciny, wieprzowiny, wołowiny, wątroby,
  • niektóre warzywa, np. kapustę, por, szpinak, pomidory, pietruszkę, cykorię,
  • ryby,
  • orzechy, np. włoskie,
  • owoce, np. morwę, śliwki, figi.

Dieta zgodna z grupą krwi 0 nie powinna zawierać:

  • zbóż,
  • fasoli,
  • niektórych owoców, np. mandarynek, truskawek, jeżyn,
  • niektórych warzyw, np. brukselki, kalafiora, awokado, ziemniaków, szczawiu,
  • roślin strączkowych.

Należy też unikać pszenicy, kukurydzy i nabiału: jogurtów, kefirów, serów i przetworów mlecznych. Nie ma zatem znaczenia, jakie mleko jest najzdrowsze, ponieważ żaden rodzaj nie jest wskazany.

W diecie dla grupy krwi 0 są też produkty neutralne: niektóre owoce, np.: borówki, grejpfruty, wiśnie, cytryny czy suszone owoce. W celu utraty wagi zalecane są: owoce morza, wodorosty, czerwone mięso, brokuły, szpinak, oliwa z oliwek.

Osoby z grupą krwi A powinny sięgać po: owoce, warzywa, tofu, owoce morza, mięso z indyka i produkty pełnoziarniste, ale unikać mięsa. W celu redukcji masy ciała powinny spożywać: owoce morza, warzywa, ananasy, oliwę z oliwek i soję, natomiast powinny unikać: nabiału, pszenicy, kukurydzy i fasoli.

Ludzie z grupą krwi B powinni stosować zróżnicowaną dietę obejmującą mięso, owoce, nabiał, owoce morza i zboża. Aby schudnąć, osoby z grupą B powinny wybierać zielone warzywa, jajka, wątróbkę i herbatę z lukrecji, i unikać kurczaka, kukurydzy, orzeszków ziemnych i pszenicy.

Osoby z grupą krwi AB powinny jeść nabiał, tofu, jagnięcinę, ryby, zboża, owoce i warzywa. Utracie wagi będą sprzyjać: tofu, owoce morza, zielone warzywa i wodorosty. Niewskazane są: kurczak, kukurydza, kasza gryczana i fasola.

Jak widać, w żadnej grupie nie są doceniane właściwości roślin strączkowych, kukurydzy i większości zbóż. Niedozwolony jest również alkohol. Zalecenia są zdecydowanie mniej intuicyjne niż w przypadku innych modeli żywienia uznawanych za najzdrowsze, takich jak np. dieta śródziemnomorska.

Każdej grupie krwi zaleca się również inny rodzaj aktywności fizycznej. Dla osób z grupą krwi 0 wskazane jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności i przyjmowanie suplementów na wrażliwy żołądek. Z kolei osobom z grupą krwi A zaleca się wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności i włączenie codziennej medytacji.

Sprawdź także: Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Kobieta przygotowuje zdrowy posiłek

Korzyści wynikające z diety dostosowanej do grupy krwi

Twórca diety uważa, iż grupa krwi jest kluczem otwierającym drzwi do zdrowia, długowieczności, witalności i równowagi psychicznej. Zdaniem Petera J. D'Adamo grupa krwi określa podatność na choroby, to jakie pokarmy powinno się jeść oraz jak powinno się ćwiczyć. Ma to mieć wpływ na poziom energii, efektywność spalania kalorii, reakcję na stres, a nawet osobowość. Zatem, czy warto stosować dietę zgodną z grupą krwi?

Grupa krwi a jedzenie – jaki jest między nimi związek?

Skuteczność diety dla grupy krwi nie została poparta dowodami naukowymi2. Na uwagę zasługują badania opublikowane w 2013 i 2014 roku3. W metaanalizie przeprowadzonej w 2013 roku prześledzono światową literaturę medyczną i nie znaleziono żadnych badań wykazujących korzyści ze stosowania diety zgodnej z grupą krwi. Badanie przeprowadzone w 2021 r. na osobach stosujących niskotłuszczową dietę wegańską również nie wykazało związku między grupą krwi a poziomem lipidów ani innymi wskaźnikami metabolicznymi4. To podaje w wątpliwość twierdzenia Petera J. D'Adamo. Zalecenia żywieniowe powinny bowiem opierać się na wiarygodnych badaniach naukowych i indywidualnych potrzebach zdrowotnych każdej osoby. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety zawsze warto skonsultować się z dietetykiem. Jeśli nie wiesz, jaki sposób odżywiania może wspomóc Twoje zdrowie, powierz komponowanie jadłospisu specjalistom. Odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb dieta pudełkowa będzie zdecydowanie lepszym pomysłem niż wdrażanie mało wiarygodnego modelu odżywiania.

Sprawdź także: Piramida zdrowego żywienia – czym jest? Zasady prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej

Wady i zalety diety dla grupy 0

Jedzenie oparte na grupie krwi wymaga ścisłego przestrzegania restrykcji. Problemem mogą być jednak osobiste preferencje. Przykładowo wegetarianin z grupą krwi 0 może mieć trudności z utrzymaniem wyznaczonej diety, a osoby lubiące czerwone mięso z grupą krwi A mogą być rozczarowane, gdy dowiedzą się, że nie jest ono dla nich wskazane. Szczególnie dla osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi czy chorobami dieta zgodna z grupą krwi może okazać się szkodliwa. Z pewnością nie powinna być też stosowana przez dzieci, osoby z zaburzeniami odżywiania, osoby w podeszłym wieku czy kobiety w ciąży i karmiące. W diecie zgodnej z grupą krwi 0 zaleca się także stosowanie suplementów, które nie należą do tanich.

Dieta według grupy krwi nie narzuca konkretnych ograniczeń kalorycznych, co dla wielu osób może być dużym plusem. Nie trzeba bowiem ważyć produktów i sprawdzać porcji, wystarczy skupić się na produktach dozwolonych.

Przykładowe przepisy dla grupy krwi 0

Posiłki diety zgodnej z grupą krwi 0 są w większości wysokobiałkowe. Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać przykładowy jadłospis na 1 dzień dla tego typu diety.

Dieta dla grupy krwi 0 – przykładowe posiłki

Śniadanie: jogurt naturalny z figą, śliwkami i pestkami dyni + orzechy włoskie

Joogurt naturalny z orzechami, pestkami dyni i figą

II śniadanie: makrela z duszoną kapustą

Obiad: pieczony morszczuk podany na sałatce z olejem lnianym

Pieczony morszczuk na sałatce

Podwieczorek: sałatka z brokułem, oliwą z oliwek, tuńczykiem i szpinakiem

Kolacja: krewetki z pomidorkami, czosnkiem i szpinakiem

Krewetki z pomidorkami i szpinakiem

Bibliografia:

  1. D’Adamo P., Whitney C., Eat right 4 your type, Random House, 2012.
  2. Cusack L. i wsp., Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review, „The American Journal of Clinical Nutrition”, 2013 98 (1).
  3. Wang J. i wsp., ABO genotype, ‘blood-type’ diet and cardiometabolic risk factors, „PLoS One”, 2014 9 (1).
  4. Barnard N. D. i wsp., Blood Type Is Not Associated with Changes in Cardiometabolic Outcomes in Response to a Plant-Based Dietary Intervention, „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics”, 2021 121 (6).

 

Glukometr z warzywami i owocami w tle
Przepisy, Porady dietetyka
14.10.2024

Dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni dla stabilizacji cukru

Odpowiednio zbilansowana dieta dla diabetyka to jeden z fundamentów walki z cukrzycą zarówno typu 1, jak i typu 2. Celem jest kontrola glikemii i redukcja ryzyka rozwoju ostrych i przewlekłych powikłań choroby. W poniższym artykule podpowiadamy co jeść, jeśli chorujesz na cukrzycę i przedstawiamy przepisy kulinarne dla diety cukrzycowej.

Dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni dla stabilizacji cukru
Glukometr otoczony różnymi warzywami
Porady dietetyka
13.10.2024

Dieta cukrzycowa – zasady żywienia w kontroli cukru we krwi

Cukrzyca typu 2 to choroba, w której dochodzi do zaburzeń poziomu glukozy we krwi. Nadwaga i otyłość przyczyniają się do oporności komórek na działanie insuliny, a w konsekwencji do wystąpienia chorób związanych z gospodarką węglowodanową. Zmiana nawyków żywieniowych w cukrzycy typu 2 jest niezbędnym elementem wspierającym leczenie. Dowiedz się, jak prawidłowo stosować zasady diety dla cukrzyka.

Dieta cukrzycowa – zasady żywienia w kontroli cukru we krwi
Dziewczynka siedzi przy zastawionym stole
Przepisy, Porady dietetyka
12.10.2024

Dieta dla 10-latka – co powinno jeść dziecko w takim wieku?

Dziesięć lat to czas, kiedy dzieci wchodzą w okres dojrzewania i intensywnego wzrostu. Z tego względu odpowiednia dieta jest kluczowa dla zapewnienia harmonijnego rozwoju. Warto od najmłodszych lat uczyć pociechy dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych i zapewnić im menu, które wspomoże funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Każdy rodzic musi więc wiedzieć, jak powinna wyglądać dieta dla dziecka w wieku 10 lat.

Dieta dla 10-latka – co powinno jeść dziecko w takim wieku?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję