Dieta ananasowa to kolejna dieta redukcyjna, która ma pomóc szybko zrzucić zbędne kilogramy. Dowiedz się, czy ananas odchudza i czy dieta ananasowa przynosi efekty oraz poznaj jadłospis tego modelu żywienia.
Spis treści:
- Na czym polega dieta ananasowa?
- Czy dieta oparta na ananasie jest skuteczna?
- Dieta ananasowa – jadłospis
Na czym polega dieta ananasowa?
Dieta ananasowa to rodzaj diety odchudzającej. W tym modelu żywienia przez określony czas zaleca się spożywanie głównie ananasów. Jest to zatem najczęściej dieta wysokowęglowodanowa, bez dodatku tłuszczu i białka lub z ich niewielkim udziałem. Istnieją różne warianty diety np.: dieta ananasowa 3-dniowa lub dieta ananasowa 7-dniowa. W każdym modelu zakłada się spożywanie głównie ananasów w różnych formach: świeżych, w formie soku, koktajli czy też w postaci kapsułek z ekstraktem ananasowym. W większości wersji tej diety zaleca się ograniczenie spożycia innych pokarmów, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.
Sprawdź także: Rola błonnika w diecie
Ananas a odchudzanie
Ananas jest stosunkowo niskokaloryczny, w 100 g dostarcza 50 kcal. Głównym założeniem diety ananasowej jest to, że ananasy zawierają enzym bromelainę, który może pomóc w trawieniu białka. To istotna substancja biologiczna o potencjalnych korzyściach zdrowotnych, a oprócz wpływu na trawienie może mieć wpływ na łagodzenie stanów zapalnych i wspomaganie gojenia ran. Jednak chudnięcie jest rezultatem deficytu kalorycznego, a nie magicznego działania substancji. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii z pożywienia, zaczyna wykorzystywać zgromadzone zapasy energii, czyli tkankę tłuszczową, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne. Jedząc tylko ananasy na odchudzanie, można doprowadzić do deficytu energetycznego, ale taki proces na pewno nie będzie zdrowy i nie spowoduje trwałej utraty kilogramów.
Sprawdź także: Dieta sokowa – zasady, efekty. Czy warto ją stosować?
Czy dieta oparta na ananasie jest skuteczna?
Dieta bazująca na ananasach – ze względu na niską kaloryczność – może prowadzić do krótkotrwałej utraty kilogramów, jednak w jej wyniku zmniejszy się głównie beztłuszczowa masa ciała. Utrata glikogenu, wody i zalegającej treści jelitowej, a nie tkanki tłuszczowej, nie jest pożądanym efektem. Dieta oparta wyłącznie na ananasach nie zapewnia pełnego spektrum niezbędnych składników odżywczych, które organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo przepisy na diecie ananasowej są bardzo monotonne. Może to stwarzać ryzyko zaburzeń odżywiania i zniechęcać do dalszych zmian w żywieniu.
Ananas i inne owoce egzotyczne mogą znaleźć się w prawidłowo zbilansowanej diecie, można wykorzystać je np. w smoothie bowl z płatkami owsianymi i orzechami czy w odżywczych koktajlach. W zrównoważonej diecie ananas powinien być jednak dodatkiem, a nie głównym składnikiem.
Monoskładnikowe diety nie są dobrym sposobem na odchudzanie. Jeśli nie wiesz, jak się odżywiać i jak zredukować wagę, skorzystaj z pomocy dietetyka. W osiągnięciu celu sylwetkowego wielu osobom, szczególnie tym, które nie przepadają za gotowaniem lub nie mają na to czasu, pomaga dieta pudełkowa. Plan dopasowany do potrzeb Twojego organizmu przyniesie zadowalające rezultaty i zainspiruje Cię do zdrowszego jedzenia na co dzień.
Dieta ananasowa – jadłospis
Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis dla diety ananasowej w wersji mniej restrykcyjnej. Jest on najlepszą ilustracją tego, jak monotonna i uboga w wartościowe składniki jest dieta ananasowa.
Śniadanie: Świeży sok z ananasa lub koktajl z ananasem i jogurtem naturalnym
II śniadanie: Kawałek świeżego ananasa, kawa lub herbata bez cukru (opcjonalnie)
Obiad: Sałatka z ananasem, sałatą, pomidorami, ogórkiem, grillowanym kurczakiem, skropiona sokiem z cytryny
Kolacja: Pieczony filet rybny z dodatkiem kawałków ananasa i ziół