Biała dieta to nie kolejny ulotny trend zmieniający sylwetkę. To chwilowa zmiana w codziennym jadłospisie niezbędna do wprowadzenia po zabiegach wybielania zębów. Czym jest biała dieta i co jeść podczas białej diety? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszym tekście.
Spis treści:
- Na czym polega biała dieta?
- Jak długo powinniśmy przestrzegać białej diety?
- Co jeść podczas białej diety?
- Warzywa i owoce podczas białej diety
- Produkty dozwolone na białej diecie
- Produkty niewskazane na białej diecie
- Jadłospis przy białej diecie
Na czym polega biała dieta?
Biała dieta to sposób żywienia zalecany po zabiegach wybielających zęby, który pozwala utrwalić efekt pięknego, białego uśmiechu. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które mogłyby zabarwić szkliwo niszcząc lub osłabiając efekt zabiegów wybielających. Biała dieta pozwala uzyskać szybszy efekt zabiegu oraz może go utrwalić. Na szczęście nie trwa ona długo, ale nie zmienia to faktu - jest niezbędna!
Jak długo powinniśmy przestrzegać białej diety?
Czas trwania białej diety zależy głównie od metody jaką zostały wybielone zęby. Jeżeli do wybielania zębów doszło w gabinecie stomatologicznym to okres stosowania diety białej powinien ustalić lekarz stomatolog. Zazwyczaj czas trwania białej diety po profesjonalnym i jednorazowym wybielaniu w gabinecie wynosi co najmniej 7 dni.
Inaczej wygląda sytuacja podczas domowego wybielania zębów z pomocą pasków, nakładek czy lakierów. W takiej sytuacji dieta powinna być stosowana przez cały okres wybielania zębów - od pierwszej aplikacji do ostatniego dnia, a następnie przez tyle samo kolejnych dni ile trwał czas wybielania. Czyli jeżeli czas stosowania nakładek trwał 7 dni to biała dieta trwa 14 dni. Po tym czasie można wrócić do dotychczasowego sposobu żywienia.
WAŻNE! Najważniejsze jest pierwsze 48 godzin po zabiegu. Przez ten czas pory szkliwa są najbardziej chłonne i narażone na przebarwienia.
Co jeść podczas białej diety?
Wbrew pozorom biała dieta oferuje sporo produktów z których można stworzyć smaczne posiłki. Z pewnością będziesz musiał zrezygnować z niektórych ulubionych składników, przypraw czy całych potraw, ale pamiętaj to tylko na chwilę. Warto się do tego stosować, aby nie zaprzepaścić efektów uzyskanych w gabinecie stomatologicznym. Posiłki podczas stosowania się do zasad białej diety powinny przede wszystkim nie barwić. Dlatego jeżeli zastanawiasz się co możesz jeść podczas białej diety to zapoznaj się z informacjami zawartymi w dalszej części artykułu.
Warzywa i owoce podczas białej diety
Warzywa i owoce to grupa mająca szczególne znaczenie podczas białej diety. Produkty te są bogate w naturalne barwniki, które niestety muszą być wyeliminowane z jadłospisu w czasie okołozabiegowym. Sam pewnie dobrze wiesz jak łatwo pobrudzić ręce czy ubranie podczas jedzenia owoców, np. jagód. Z tego też powodu większość owoców powinno być definitywnie wyeliminowanych z jadłospisu. Barwniki zawarte w warzywach i owocach mogą wpłynąć na efekt pozabiegowy dlatego nie zaleca się spożywania:
- owoców: jagód, borówek, malin, jeżyn, truskawek, porzeczek, czereśni, wiśni, aronii, winogron, czarnego bzu,
- warzyw: dyni, marchewki, buraka, papryki, pomidorów, czerwonej kapusty, szczawiu, szpinaku, brokułów, świeżych ziół.
Produkty dozwolone na białej diecie
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że biała dieta jest bardzo trudna w stosowaniu. Przecież żywność bogata jest w barwniki naturalne oraz sztuczne i ciężko jest je wyeliminować z codziennego jadłospisu. Na szczęście przepisy białej diety bazują na wielu różnych produktach, które są łatwo dostępne i pozwalają jeść różnorodnie w tym kluczowym czasie. Dlatego głowa do góry! Poniżej znajdziesz listę produktów dozwolonych w białej diecie:
- owoce: banan, jabłka bez skórki, gruszki, melon,
- warzywa: ziemniaki, korzeń pietruszki, biała rzodkiew, biała kapusta, cukinia i ogórek bez skóry, biała fasolka szparagowa, seler, kalafior,
- produkty zbożowe: ryż, kasza (jaglana, manna, kuskus), biały makaron, białe pieczywo, płatki owsiane,
- nabiał: białko jaja, jogurt, kefir, maślanka, mleko, śmietana, sery twarogowe, serek wiejski, skyr, grani, feta, itp.,
- mięso: drób (kurczak, indyk), białe ryby (dorsz),
- orzechy blanszowane (bez skórki), produkty z kokosa (mleczko kokosowe, wiórki),
- przyprawy: sól, biały pieprz,
- napoje: woda bez dodatków smakowych.
Sprawdź także: Mleko – które jest najzdrowsze?
Produkty niewskazane na białej diecie
Niestety produktów zakazanych na białej diecie jest więcej niż tych dozwolonych. Na szczęście biała dieta nie jest na lata, a jedynie kilka dni. Aby uzyskać jak najlepszy efekt wybielania zębów postaraj się wyeliminować produkty takie jak:
- owoce, warzywa: takie jak wspomniane powyżej,
- produkty zbożowe: ciemne/razowe/pełnoziarniste pieczywo i makarony, ryż brązowy i czerwony,
- nabiał: żółtko jaja, sery żółte, topione, produkty nabiałowe owocowe,
- mięso: czerwone mięso (wieprzowe, wołowe), wędliny i pozostałe przetwory mięsne, łosoś,
- przyprawy: zioła, kurkuma, mieszanki przypraw typu curry, vegeta, papryka w proszku, cynamon, sosy (np. sojowy, ocet winny),
- napoje: kawa, herbata, kolorowe napoje smakowe (soki, oranżady, napoje typu cola), alkohol (szczególnie czerwone wino, piwo),
- słodycze: wyroby z kakao (czekolada, batony) i z barwnikami (cukierki, żelki),
- konfitury, dżemy,
Ważnym produktem niewskazanym podczas wybielania zębów, a nie związanym z jedzeniem są papierosy. Poza ich ogólnym negatywnym wpływem na zdrowie mogą również zniszczyć efekt zabiegu wybielającego dlatego postaraj się zrezygnować z nich w tym czasie!
Jadłospis przy białej diecie
Nie ma co ukrywać… Na pierwszy rzut oka taka dieta może wydawać się monotonna. Całe szczęście da się jednak stworzyć takie potrawy, które dzięki odrobinie kreatywności i wyobraźni mogą ułatwić ten kluczowy czas.
Na śniadanie warto zjeść kanapki z bananowym twarożkiem, owsiankę z duszonym jabłkiem lub puszysty omlet z białek. Z kolei obiad może składać się z ziemniaków, pieczonego dorsza i gotowanej fasolki szparagowej lub z makaronu w sosie śmietanowym z kurczakiem i cukinią. Na kolację polecam serek wiejski z ogórkiem bez skóry i pieczywem lub zapiekankę serową. W między czasie do picia na tej diecie dobrym rozwiązaniem będą wszelkie koktajle z dozwolonych produktów.
Bibliografia:
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, 2010
- Matis BA., Wang G., White Diet: Is It Necessary During Tooth Whitening? Operative Dentistry, 2015
- Portal dietetycy.org: Biała dieta z jadłospisem - Jak utrzymać efekt wybielania zębów? https://dietetycy.org.pl/biala-dieta/