Berbere to ognista przyprawa wywodzącą się z kuchni etiopskiej. Jej nazwa pochodzi od Berberów, ludu zamieszkującego Północną Afrykę. Berbere stosuje się przede wszystkim do mięs. Należy jednak używać jej z umiarem ze względu na dużą pikantność. Berbere to tak naprawdę mieszanka przypraw. Występuje wiele jej odmian, ale zawsze powinny znaleźć się w niej: imbir, kardamon, ziele angielskie, czarny pieprz oraz papryka chili. Do berbere dodaje się także często gałkę muszkatołową, kozieradkę oraz kolendrę. Wiele z tych ziół posiada właściwości lecznicze. Dzięki olejkom eterycznym, ziele angielskie stosowane jest na wymioty i zaparcia. Imbir wykorzystywany jest podczas przeziębienia i bólu gardła oraz reguluje trawienie. Kolendra wykazuje działanie rozkurczowe w obwodzie przewodu pokarmowego i oczyszcza organizm z toksyn. Kozieradka zaś łagodzi objawy wrzodów i obniża poziom cukru we krwi. Ziarna pieprzu czarnego wspomagają odchudzanie, polepszają pracę układu krążenia i działają rozgrzewająco. Z kolei papryka chili obniża poziom cholesterolu we krwi i przyspiesza metabolizm. Berbere może być stosowana do mięs i sosów, gulaszów a także dań fasolowych, zawierających pomidory. Nadaje potrawom wyrazistego i ostrego smaku.
Jak zatem przygotować naszą idealną berbere?
Składniki: 8-10 goździków i tyle samo nasion kardamonu, 1 łyżeczka ziela angielskiego i 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego, łyżeczka nasion kolendry, łyżeczka kozieradki i ziela angielskiego, 2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu, 1 łyżeczka zmielonego imbiru, odrobina gałki muszkatołowej i 6-8 papryczek chilli.
Przygotowanie: Usunąć szypułki i pestki z papryczek. Na rozgrzanej patelni wymieszać rozgniecione nasiona kardamonu, kolendrę, kozieradkę, kmin, goździki, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Należy uważać, aby składniki się nie przypaliły! Po kilku minutach usunąć nasiona kardamonu i zmielić resztę w młynku wraz z chili. Do całości dodać gałkę muszkatołową i imbir oraz niewielką ilość soli. Gotowe! Przygotowaną przyprawę można dodawać do potraw lub zamknąć w szczelnym słoiku. Tak przechowywać można ją do trzech miesięcy.
Sprawdź również: Rozgrzewające przyprawy na odchudzanie