Makaron często utożsamiany jest z niezdrowym i wysokokalorycznym jedzeniem, którego pod żadnym pozorem nie można jeść, będąc na diecie odchudzającej. To często powielany mit. Makaron może stanowić zdrowy i pełnowartościowy obiad, a dodatki, których użyjemy do przygotowania sosu, mogą być dla nas doskonałym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasza propozycja to aromatyczny i delikatny makaron z łososiem w sosie musztardowym, który sprawdzi się doskonale jako obiad zarówno dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami, jak i tych będących na diecie bez glutenu lub bez laktozy.
Spis treści:
- Makaron na diecie redukcyjnej?
- Pełnowartościowy obiad – czyli jaki?
Makaron na diecie redukcyjnej?
To, czy chudniemy, czy tyjemy, zależy od tego, ile kilokalorii spożywamy w ciągu dnia. Jeśli wraz z pożywieniem dostarczamy sobie więcej energii niż jesteśmy w stanie spalić, nasza masa ciała zwiększy się. W przeciwnym wypadku będziemy tracić kilogramy. Warto jednak pamiętać, że kalorie to nie wszystko. Dla zdrowia bardzo istotne jest to, żeby nasze posiłki były pełnowartościowe, bogate w składniki mineralne oraz witaminy i przygotowane z jak najmniej przetworzonych składników.
Zobacz również:
Dieta redukcyjna - zasady, co jeść, a czego unikać?
Pełnowartościowy obiad – czyli jaki?
O posiłku mówi się, że jest pełnowartościowy, kiedy składa się z produktów należących do trzech głównych grup makroskładników: białek, węglowodanów i tłuszczów. Każdy z tych makroelementów pełni inne funkcje w organizmie, dlatego brak któregokolwiek z nich w naszej diecie może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Ważne jest również to, by w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w błonnik pokarmowy, witaminy i minerały. W tym przypadku makaron to dobre źródło węglowodanów, które dodadzą nam energii a łosoś to bogactwo białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Dodatkowo, świeże pomidorki koktajlowe uzupełnią nasze zapotrzebowanie na witaminy C, A, E oraz te z grupy B, a także potas, wapń, magnez i żelazo.
Sprawdź także:
Ryby w diecie - rola ryb w codziennym odżywianiu
Składniki:
- makaron penne bezglutenowy – 90 g
- musztarda – 30 g
- bulion drobiowy – 90 ml
- łosoś – 120 g
- mleko kokosowe – 45 g
- cytryna – 3 g
- pomidorki koktajlowe – 210 g (jako dodatek)
- tymianek, sól, pieprz do smaku
Wykonanie:
Makaron gotujemy al dente zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Łososia drobno kroimy i podsmażamy na odrobinie oliwy przez około 5-7 minut. Dodajemy bulion drobiowy, musztardę, mleczko kokosowe i przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Mieszamy i wszystko dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez jeszcze około 10-15 minut. Następnie do sosu dodajemy ugotowany wcześniej makaron i ponownie mieszamy. Na koniec całość skrapiamy sokiem z cytryny. Przekładamy na talerz i dodajemy świeże, przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Smacznego!
Dowiedz się więcej:
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?