Kondycja fizyczna to inaczej wytrzymałość organizmu na wysiłek. Wynika ona z możliwości efektywnego wykorzystania tlenu przez komórki naszego ciała. Im lepsza kondycja fizyczna, tym lepsza wydolność, szybkość i koordynacja ruchowa. Dodatkowo, ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną, wpływają nie tylko na wygląd i sprawność naszego ciała, ale też na poprawę samopoczucia i polepszenie ogólnego stanu zdrowia.
Spis treści:
- Jak dbać o kondycję fizyczną?
- Co zrobić, żeby poprawić swoją wydolność?
- Trening cardio, a kondycja fizyczna. Jak ćwiczyć?
- Początek biegania jak poprawić kondycję biegową?
Jak dbać o kondycję fizyczną?
Kondycja fizyczna jest odzwierciedleniem aktualnego stanu fizjologicznego naszego ciała i zmienia się w zależności od kilku podstawowych czynników. W głównej mierze zależy od zawartości tlenu w otoczeniu. Zwróć uwagę, że będąc w wysokich partiach górskich, szybciej się męczymy i łapie nas zadyszka. To właśnie dlatego, że górskie powietrze jest rozrzedzone i jest w nim mniej tlenu.
Co zrobić, żeby poprawić swoją wydolność?
- Zadbaj o dobrej jakości dietę. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych i o dużej zawartości cukru. Pokarmy takie obciążają i osłabiają Twój organizm.
- Przywyknij do regularnej aktywności fizycznej. Jeśli marzy Ci się wchodzenie na 10 piętro w bloku bez zadyszki, sprawdź jakie ćwiczenia wpłyną na poprawę Twojej kondycji. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia osoby dorosłe powinny poświęcać minimum 150 minut tygodniowo na umiarkowaną aktywność fizyczną.
Sprawdź także: Co jeść przed treningiem?
Trening cardio, a kondycja fizyczna. Jak ćwiczyć?
Ćwiczenia cardio opierają się na utrzymaniu dużej intensywności ćwiczeń, przeplatanych krótkimi seriami odpoczynku. Mają za zadanie przyzwyczaić organizm do efektywnego wykorzystania tlenu i w konsekwencji poprawić kondycję. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podczas ćwiczeń cardio, nasz organizm pracuje w dwóch obszarach wytrzymałości tlenowej i beztlenowej.
Pierwsza z nich odpowiada za wytrzymałość organizmu przy długotrwałym wysiłku o niskiej intensywności. Z kolei wytrzymałość beztlenowa to umiejętność organizmu radzenia sobie z intensywnym wysiłkiem w krótkim czasie.
Początek biegania jak poprawić kondycję biegową?
Niezaprzeczalnie bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych wpływających na naszą wytrzymałość. Mimo, iż wydawać się może łatwym ćwiczeniem kondycyjnym, warto się do niego odpowiednio przygotować. Na początek zaplanuj krótsze dystanse, w płaskim terenie, a jeśli chodzi o tempo biegania zacznij od truchtu i stopniowo zwiększaj intensywność.
Zobacz także: Co jeść po treningu? Jedzenie po wysiłku
Zadbaj o buty z elastyczną i miękką podeszwą, a także o wygodny strój sportowy. Wybierz koszulki termiczne i legginsy z oddychających materiałów, nigdy z bawełny! Bawełna jest materiałem szybko wchłaniającym wilgoć, dlatego podczas intensywnego treningu bawełniany strój wchłania pot i może doprowadzić do bolesnych otarć.