Dieta na masę mięśniową 90 kg – co jeść?

Wysportowany mężczyzna przygotowuje posiłek

Marzysz o sportowej sylwetce? Samo chodzenie na siłownię niestety nie wystarczy. Jeśli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, musisz zadbać zarówno o swój plan treningowy, jak i o to, co będzie wchodzić w skład Twojego codziennego menu. Jak zrobić to z głową? Zaplanuj skuteczną dietę na masę mięśniową 90 kg.

Spis treści:

  1. Podstawowe zasady i założenia diety na masę 90 kg
    • Makroskładniki w diecie dla mężczyzny 90 kg
    • Jak zwiększyć efektywność diety kulturysty 90 kg? Co i kiedy jeść?
  2. Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne przy budowie masy?
    • Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego podczas budowania masy – przykład
  3. Produkty wskazane w diecie na masę 90 kg
  4. Zamienniki posiłków na diecie na masę 90 kg
  5. Przykładowy jadłospis na diecie na masę 90 kg

Podstawowe zasady i założenia diety na masę 90 kg

Najważniejszym aspektem diety na masę mięśniową 90 kg jest jej struktura energetyczna, czyli m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości białka. Znaczenie mają także kalorie z węglowodanów i tłuszczów, a także witaminy i składniki mineralne (na które bardzo często sportowcy mają większe zapotrzebowanie).

Podczas diety na czystą masę mięśniową 90 kg ważne jest, aby spożywać więcej kalorii, niż organizm jest w stanie spalić w ciągu dnia i podczas treningów. Jednak należy uważać: zbyt wysoka nadwyżka kaloryczna może skończyć się zbudowaniem tzw. świńskiej masy, która może i będzie związana z szybkim przyrostem kilogramów na wadze, ale w postaci tkanki tłuszczowej. Jak przytyć, aby tego uniknąć? Zastosuj umiarkowaną nadwyżkę, zadbaj o odpowiednią podaż białka i świadomie zaplanuj swój plan treningowy.

Makroskładniki w diecie dla mężczyzny 90 kg

  • Białko – jest podstawowym budulcem mięśni. Zaleca się spożycie około 1,5-2,4 g białka na kilogram masy ciała dziennie;
  • węglowodany – powinny stanowić główne źródło energii, a ich ilość należy dostosować do intensywności treningów. Zaleca się, aby było to 50% dziennej kaloryczności.
  • Tłuszcze – powinny stanowić pozostałą część diety na masę 90 kg. Ich obecność w diecie pozwala na łatwiejsze „dobicie” kalorii, ponieważ ze wszystkich makroskładników mają największą gęstość energetyczną.

Przykładowa dieta na masę 90 kg może składać się z 5 posiłków, w tym dwóch przekąsek. Wielu sportowców decyduje się na płynne posiłki (koktajle, kaszki, kisiele, budynie, smoothie, zupy), których spożywanie ułatwia dostarczenie dużej ilości kalorii.

Sprawdź także: Rola węglowodanów w diecie

Zdrowa żywność bogata w białko

Jak zwiększyć efektywność diety kulturysty 90 kg? Co i kiedy jeść?

Bardzo ważne jest też, co jeść po treningu. Jest to moment w ciągu dnia, w którym produkty wysokobiałkowe mają największe znaczenie i mogą zwiększyć wydajność budowania tkanki mięśniowej. Po wysiłku mięśnie są uszkodzone, a do ich regeneracji niezbędne są aminokwasy. Najefektywniej są wykorzystywane do 2 godzin po zakończonych ćwiczeniach. Właśnie w tym czasie należy zjeść proteinowy posiłek potreningowy, w którym warto uwzględnić także źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów i porcję zdrowych tłuszczów.

Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne przy budowie masy?

Podstawowy wzór to BMR (Basal Metabolic Rate), z którego pomocą można obliczyć ilość kalorii do utrzymania podstawowych funkcji życiowych w stanie spoczynku. Tę samą wartość określa też PPM (Podstawowa Przemiana Materii).

W przypadku przeciętnej osoby do obliczenia zapotrzebowania na kalorie wykorzystuje się wzór Harrisa-Benedicta:

  • w przypadku kobiet: PPM = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
  • w przypadku mężczyzn: PPM = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Uzyskany wynik należy pomnożyć przez PAL (współczynnik aktywności fizycznej).

Aby wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne przy budowie masy, warto skorzystać z nieco dokładniejszej metody, z wykorzystaniem innego wzoru – Katch-McArdle: BMR = 370 + (21,6 × LBM)

LBM (Lean Body Mass) to beztłuszczowa masa ciała wyrażona w kilogramach (kg). Aby obliczyć LBM, należy znać procentową zawartość tkanki tłuszczowej w swoim organizmie. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie analizy składu masy ciała.

Wzór Katch-McArdle jest szczególnie przydatny dla sportowców i osób z dużą ilością tkanki mięśniowej, ponieważ w ich przypadkach standardowe wzory (Harrisa-Benedicta czy Mifflina) mogą być mniej dokładne. Mięśnie wpływają na metabolizm całego organizmu i znacząco zwiększają zapotrzebowanie kaloryczne.

Znając wartość BMR, można obliczyć całkowitą przemianę materii (Total Daily Energy Expenditure, TDEE). Szczegółowy wzór na TDEE uwzględnia następujące wartości:

  • BMR (Basal Metabolic Rate) – podstawowa przemiana materii;
  • TEF (Thermic Effect of Food) – efekt termiczny pożywienia – zwykle stanowi około 10% całkowitej ilości spożywanych kalorii;
  • EAT (Exercise Activity Thermogenesis) – kalorie spalane podczas zaplanowanych ćwiczeń – 7–9 kcal na minutę w zależności od intensywności;
  • NEAT (Non-Exercise Activity Thermogenesis) – kalorie spalane podczas codziennych aktywności niezwiązanych z ćwiczeniami (np. chodzenie, prace domowe) – 200–800 kcal/dzień.

TDEE = BMR + TEF + EAT + NEAT

Mężczyzna w kuchni je posiłek i patrzy na telefon

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego podczas budowania masy – przykład

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne przy budowie masy w praktyce? Przy bilansowaniu diety dla mężczyzny (90 kg, 190 cm, 30 lat, 20% tkanki tłuszczowej), który ćwiczy 3 razy w tygodniu, należy dokonać odpowiednich obliczeń, zgodnie z powyższymi wzorami, a następnie uwzględnić dodatkowo ok. 500–1000 kcal nadwyżki kalorycznej.

Ile kalorii na masę 90 kg? Najczęściej jest to wartość w granicach 3000–4000 kcal.

Produkty wskazane w diecie na masę 90 kg

Na diecie ukierunkowanej na budowanie masy mięśniowej bardzo duże znaczenie mają produkty będące źródłem pełnowartościowego białka, czyli m.in.:

  • udka i piersi kurczaka lub indyka,
  • chude kawałki wołowiny,
  • ryby, np.: dorsz, tuńczyk, łosoś, mintaj,
  • sery twarogowe,
  • proteinowe serki wiejskie,
  • jogurty proteinowe,
  • parmezan,
  • mozzarella,
  • jaja,
  • tofu,
  • komosa ryżowa,
  • orzechy, masło orzechowe,
  • odżywki białkowe (serwatkowe, kazeinowe, wegańskie).

Dla tych, którzy nie mają wiedzy lub czasu, by samodzielnie skomponować pełnowartościowy jadłospis, doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny.

Sprawdź także: Białko w diecie – budulec nie tylko dla mięśni

Zamienniki posiłków na diecie na masę 90 kg

Każdy, kto chociaż raz był „na masie”, pewnie wie, że czasami trudno jest spożywać duże ilości jedzenia. W takich przypadkach zamienniki posiłków mogą być naprawdę pomocne. Łatwostrawne, płynne koktajle są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które czują się przejedzone. W mieszance można uwzględnić różnorodne produkty dostarczające składniki odżywcze i białko, a jednocześnie nie martwić się uczuciem przejedzenia. Przykładowo, koktajl na kefirze, z dodatkiem twarogu, masła orzechowego i malin dostarczy wszystkie makroskładniki w formie łatwej do wypicia.

Przykładowy jadłospis na diecie na masę 90 kg

Przykładowe menu diety kulturysty może wyglądać w następujący sposób:

Śniadanie: Szakszuka z 3 jajek posypana twarogiem, oliwkami i szpinakiem, podana z bagietką polaną oliwą z oliwek

Szakszuka z oliwkami i szpinakiem

II Śniadanie: Pitny jogurt proteinowy, gorzka czekolada i truskawki

Obiad: Makaron z brokułami, kurczakiem, serem feta i nasionami słonecznika

Makaron z brokułami, serem feta i kurczakiem

Podwieczorek: Proteinowy koktajl na jogurcie z bananem, masłem orzechowym i twarogiem

Kolacja: Pasta rybna z tuńczyka, z pomidorami, rukolą i kromkami pełnoziarnistego chleba

 

Świeże warzywa i owoce w kształcie serca
Przepisy, Porady dietetyka
17.12.2024

Dieta na cholesterol – co jeść, aby utrzymać zdrowy poziom lipidów?

Łatwy dostęp do przetworzonej żywności i wygodnych fast foodów to jedna z przyczyn szerzenia się nadwagi i otyłości, którym często towarzyszy podwyższony cholesterol. Pierwszym krokiem w stabilizacji lipidogramu powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Przykładowa dieta na cholesterol powinna zawierać składniki odżywcze obniżające poziom tzw. złego cholesterolu. Dowiedz się, jakie przepisy diety na cholesterol i trójglicerydy wykorzystać, by utrzymać zdrowy poziom lipidów.

Dieta na cholesterol – co jeść, aby utrzymać zdrowy poziom lipidów?
Zadowolony mężczyzna spożywa kurczaka
Przepisy, Porady dietetyka
13.12.2024

Dieta na masę 80 kg — pomysły na proste posiłki i przykładowy jadłospis

Trenujesz od jakiegoś czasu, a nie widzisz zadowalających efektów? Jeśli Twój plan treningowy jest faktycznie dobrze przemyślany, to znaczy, że musisz szukać przyczyny gdzieś indziej. Budowanie masy mięśniowej to proces, który wymaga starannego planowania i konsekwencji, a dieta na masę jest jego nieodłącznym elementem. Podpowiadamy, jak zaplanować prosty jadłospis na masę.

Dieta na masę 80 kg — pomysły na proste posiłki i przykładowy jadłospis
Widok z góry na bowla z kurczakiem i warzywami
Przepisy, Porady dietetyka
10.12.2024

Dieta na kwas moczowy – jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby zmniejszyć jego poziom?

Dna moczanowa (podagra) jest chorobą wynikającą ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemii). Objawy tej choroby były już opisywane kilka tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie, a obecnie jest to bardzo często występująca choroba. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają jej rozwojowi, a jednym z nich jest dieta. Sprawdź, jaka jest rola żywienia w zapobieganiu dnie moczanowej oraz co jeść w diecie na kwas moczowy, a czego unikać.

Dieta na kwas moczowy – jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby zmniejszyć jego poziom?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję