Cellulit to zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej. Spowodowane są zaburzeniami w krążeniu krwi i limfy. Przyczyniają się one do niedotlenienia tkanki, utrudniają usuwanie toksyn i spalanie tłuszczu oraz prowadzą do powstawania obrzęków.
Spis treści:
- Czym jest cellulit?
- Przyczyny powstawania
- Dieta w walce z cellulitem - co należy wyeliminować?
- Czego nie powinno zabraknąć?
- Ruszaj się!
Czym jest cellulit?
Cellulit to zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej. Spowodowane są zaburzeniami w krążeniu krwi i limfy. Przyczyniają się one do niedotlenienia tkanki, utrudniają usuwanie toksyn i spalanie tłuszczu oraz prowadzą do powstawania obrzęków.
Problem ten pojawia się zaraz po okresie dojrzewania i często nasila się w czasie ciąży, podczas karmienia piersią, antykoncepcji hormonalnej i menopauzy. Jego widoczność może zwiększać się także wraz z wiekiem – winna jest temu utrata elastyczności przez włókna kolagenowe w skórze.
Przyczyny powstawania
Przyczyny występowania „skórki pomarańczowej” mogą być różne: od genów, poprzez zaburzenia hormonalne, aż do niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia. Oczywiście nie dziedziczymy cellulitu na udach czy pośladkach, a jedynie skłonność do jego występowania. Jednak dzięki odpowiedniej, zbilansowanej diecie i regularnemu wysiłkowi fizycznemu jesteśmy w stanie problem ten zlikwidować, lub przynajmniej znacznie zminimalizować.
Dieta w walce z cellulitem - co należy wyeliminować?
Żeby pozbyć się „skórki pomarańczowej”, z naszej diety powinny zniknąć wszystkie wysoko przetworzone produkty. Fast- foody, dania instant, sklepowe słodycze, słone przekąski oraz potrawy panierowane i smażone w głębokim tłuszczu mogą przyczyniać się do zwiększonej widoczności cellulitu. Należy wyeliminować też produkty wykonane z oczyszczonej, białej mąki, takie jak pieczywo i makarony. Ze względu na wysoką zawartość soli, zaleca się też ograniczenie spożywania żółtego sera, kiełbas i wędlin.
Jeśli sięganie po szybkie, wysoko przetworzone jedzenie usprawiedliwiasz brakiem czasu na gotowanie, rozważ opcję cateringu dietetycznego. Dobrana specjalnie pod Twoje potrzeby dieta pudełkowa pozwoli Ci go zaoszczędzić. Dodatkowo znajdziesz w niej produkty słynne ze swoich dobroczynnych właściwości, korzystnie wpływające na wygląd i kondycję skóry.
Czego nie powinno zabraknąć?
Osoby pragnące pozbyć się cellulitu, powinny zadbać o to, by w ich diecie znalazły się dania o wysokiej zawartości błonnika i witaminy C.
Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo, makarony, owoce i warzywa. Ten składnik ma kluczowe znaczenie: ogranicza wchłanianie toksyn, które wraz z nim są wydalane i nigdy nie trafiają do krwioobiegu. Dzięki temu zapobiega zwiększaniu się widoczności cellulitu.
Witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, przez co ma znaczący wpływ na elastyczność i jędrność skóry. Znajdziemy ją w większości owoców i warzyw. Najwięcej witaminy C zawierają: owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, truskawki, kiwi, papryka, brokuły i natka pietruszki.
W walce z cellulitem bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Oprócz wody, której powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra dziennie, warto sięgać też po zieloną herbatę. Znajdziemy w niej składniki stymulujące uwalnianie zmagazynowanego tłuszczu i pozytywnie wpływające na kondycję skóry.
Należy zadbać też o to, żeby w naszym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w kwasy Omega-3. Należą do nich między innymi: łosoś, olej rzepakowy, nasiona chia i siemię lniane. To ostatnie, oprócz zdrowych tłuszczów, dostarczą nam ligniny, czyli składnika regulującego poziom estrogenów w organizmie.
Kolejnym produktem, o którym warto pamiętać komponując jadłospis są jajka. Dostarczają one aminokwasów niezbędnych w procesie produkcji kolagenu. Są także źródłem lecytyny odpowiedzialnej za odbudowę komórek skóry.
Ruszaj się!
Oprócz odpowiednio dobranej diety antycellulitowej, w poradzeniu sobie z cellulitem bardzo pomocny będzie wysiłek fizyczny. Dzięki niemu poprawi się krążenie krwi i dotlenienie tkanek. Za najbardziej skuteczne uważa się pływanie, aerobik wodny oraz inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, jednak każda dodatkowa regularnie wykonywana aktywność przyniesie rezultaty.